Dünyada her 35 kişiye bir Kalaşnikof düşüyor

Dünyada her 35 kişiye bir Kalaşnikof düşüyor
Dünyada her 35 kişiye bir Kalaşnikof düşüyor
Dünyada yaklaşık 200 milyon adet Kalaşnikof bulunması nedeniyle her 35 kişiye bir tüfek düştüğü belirtildi.

RADİKAL - İngiliz Guardian gazetesinde yer alan bir habere göre, dünyada yaklaşık 200 milyon adet Kalaşnikof (AK 47) var. Yani her 35 kişiye bir tüfek düşüyor. Yılda ortalama bir milyon silah üretiliyor ancak yasal olarak satılan silahlar hızla kara borsaya düşüyor.

Mihail Kalaşnikof bir mülakatında 'Ben bunları anavatanın korunması için yarattım. Politikacıların nasıl kullandıkları ile ilgili hiçbir sorumluluğu üstlenmiyorum ve pişmanlık duymuyorum' demişti. İki yıl önce 94 yaşında ölen Sovyet general Mihail Kalaşnikof tarafından tasarlanan ve Sovyet ordusunda ilk kez 1948'de kullanılan silahın 200'den fazla modeli bulunuyor.

Silah uluslararası ticaret için meşru olarak 30'dan fazla ülkede ve yılda ortalama bir milyon adet üretiliyor. En fazla üretim Çin'de yapılıyor. Ancak yasal silahlar kısa sürede karaborsaya düşüyor. Çin genel olarak Afrika ülkelerine silah satıyor. Buraya gönderilen silahlar ya düşük maaş alan askerlerin Kalaşnikof'larını satmaları ya da devletlerin diğer ülkelerdeki örgütlere silah satışıyla karaborsaya düşüyor.

DAYANIKLI OLMASIYLA BİLİNİYOR

1980'ler ya da öncesinde üretilmelerine rağmen Batı Balkanlar, eski Sovyet cumhuriyetleri ve Afrika'da hâlâ çalışır durumda olan on milyonlarca Kalaşnikof var. Sadece Arnavutluk'ta 1997'deki çatışmalardan sonra 750 bin Kalaşknikof kayboldu. Kalaşnikoflar, dayanıklı oluşlarıyla tanınıyor. Aracılar tarafından yenilenen eski silahlar, terör grupları ve suç çeteleri tarafından kullanılıyor.

İngiltere'de yaşayan Mark Mastaglio adlı bir balistik uzmanı, "Çok kolay bir silah. Bu yüzden Kalaşnikof taşıyan 12 yaşında çocuklar görüyorsunuz. Çok sağlam. Çöllerden, Sibirya'ya her koşulda çalışıyor. Çok dayanıklı. Bu yüzden çok popüler" diyor.

FİYATI 100 EUROYA KADAR DÜŞTÜ

Sırbistan'da çoğu AK tipi 900 bin kadar yasa dışı silah olduğu tahmin ediliyor. Bosna'daki yasa dışı silah sayısının da 750 bin civarında olduğu belirtiliyor. Aleksander Radiç adlı silah uzmanı, 1990'lardaki savaştan sonra herkesin silahlarını evlerine götürdüğünü belirterek "Birkaç yıl her ihtimale karşı silahlarını sakladılar. Sonra da kara borsada satmaya başladılar. Silah 100 euroya kadar düştü" diyor.

Avrupa'da bu silahların 4 bin 500 euroya kadar satılabildiği kaydediliyor.

Paris'te 13 Kasım'da 130 kişinin öldürüldüğü saldırılarda kullanılan silahların Balkan kökenli olduğu belirtiliyor. (BBC Türkçe)