Dünyada kadınlara getirilen 6 anlamsız kısıtlama

Dünyada kadınlara getirilen 6 anlamsız kısıtlama
Dünyada kadınlara getirilen 6 anlamsız kısıtlama
Yemen'de kadınların şahitliği dikkate alınmıyor, Vatikan'da ise yalnızca erkekler oy kullanabiliyor.

Suudi Arabistan’da cumartesi araba kullanmanın kadınlara yasak olmasını protesto için ‘direksiyon başına geçme eylemi’ yetkililerin uyarıları sonrası iptal edilirken Dünya Ekonomik Forumu’nun 2013 kadın hakları ihlali raporuna göre Suudi Arabistan sondan 10. sırada. Suudilerin arkasında Mali, Fas, İran, Fildişi Sahili, Moritanya, Suriye, Çad, Pakistan ve Yemen yer alıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü adına Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da kadın hakları takibi yapan araştırmacı Rothna Begum ise Suudi Arabistan’ın ‘giderek modernleştiğini’ belirtip diğer ülkelerdeki 6 temel ihlali sıraladı:

-Hindistan’da emniyet kuralları kadınlar için geçerli değil. Hintli kadınların motosiklet sürerken kask takmasına gerek yok. Bunu destekleyenlerin gerekçesi ise kask takınca kadınların saçının ve makyajının bozuluyor olması.

-Yemen’de kadının şahitliği erkeğin yarısı kadar. Bir kadının mahkemede yaptığı şahitlik bir erkeğin sözleri tarafından desteklenmediği sürece ciddiye alınmıyor. Ayrıca kadınların zina, hırsızlık ve hakaret davalarında şahitlik yapmaları da yasak.

-Suudi Arabistan’da kadınlar oy kullanamıyor. Buna karşın 2011’de çıkarılan bir kararla 2015’teki seçimlerde sandık başına gidebilecekler. Yalnızca erkeklere oy hakkı tanıyan bir diğer ülke ise Vatikan.

-Ekvador’da zihinsel engelli olanlar hariç kürtaj yaptırmak yasak.

-Suudi Arabistan ve Fas’ta tecavüz mağduru kadınlar yanlarında bir erkek olmadan dışarı çıktıkları veya bir erkekle baş başa kaldıkları için ceza alabiliyor.

-Yemen’de kadınlar kocalarının izni olmadan sokağa adım atamıyor. (WASHINGTON POST)