Dünyadan Ankara'daki katliama tepki

Dünyadan Ankara'daki katliama tepki
Dünyadan Ankara'daki katliama tepki
Ankara'da 'Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi, Barış Emek Demokrasi' mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı önünde gerçekleşen patlamalara dünyadan tepki yağdı.

RADİKAL - Ankara'da 'Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi, Barış Emek Demokrasi' mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı önünde meydana gelen patlamalara dünyadan tepki gelmeye devam ediyor. 

Rusya: Kremlin’den yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a patlamada hayatını kaybedenler için taziyelerini ilettiği belirtildi. Kremlin Basın Servisi’nden yapılan açıklamada Putin’in Erdoğan’a bir telgrafla taziyelerini ilettiği ve yaralılara acil şifa dilediği ifade edildi.

ABD: ABD Ankara Büyükelçiliği, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada saldırıyı kınayarak, "Ankara'daki son saldırıyı kuvvetle kınıyoruz. Hepimiz birlik içinde teröre karşı durmalıyız. ABD, bugünkü korkunç saldırıdan dolayı Türk halkına ve kurbanların ailelerine derin taziyelerini iletmektedir" dedi.

Ankara Barış Mitingi'nde patlama: Ölü ve yaralılar var

İngiltere: İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond Ankara'da düzenlenen saldırıyla "derinden sarsıldığını" bildirdi. Patlamaya tepkisini Twitter aracılığıyla dile getiren Hammond, "Ankara'daki vahşi saldırılarla derinden sarsıldım. Kalbim ölen ve yaralananların sevdikleriyle. İngiltere, Türk halkının yanındadır" ifadelerini kullandı.

Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici patlama bölgesini anlattı!

Almanya: Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ankara'da düzenlenen saldırıları kınadı. Steinmeier, açıklamasında barışçıl göstericilere yönelik bu vahşi terör saldırısının aynı zamanda Türkiye 'deki demokratik sürece bir saldırı olduğunu belirterek, "Bunu sert bir şekilde kınıyorum" ifadesini kullandı.

Ankara'daki patlamalar dünya basınında

Faillerin seçimlerden önce açıkça korku ve sindirme havasının yayılmasını ve nefretin ve nifakın körüklenmesini istediğini kaydeden Steinmeier, bunun başarıya ulaşmaması gerektiğini vurguladı. Türkiye'de barış içinde bir arada yaşamayı ve toplumsal barışı isteyen tüm güçlerin birlikte durmasını ve gerginliğin daha da artmasına karşı çıkması gerektiğini belirten Steinmeier, Türk toplumunda derin kökleri olan demokratik güçlerin bu saldırıya da dayanacağına inandığını ifade etti. Steinmeier, bugün düşüncelerinin kurbanlarının yakınlarında ve çok sayıda yaralıda olduğunu bildirdi.

Ankaralılar patlama sonrası kan vermek için acil servislere koştu

Almanya Şansölyesi Angela Merkel saldırıyı kınayarak, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na taziyelerini bildirdi. Merkel saldırıyı “Demokrasi ve barışa yapılmış korkakça bir eylem” olarak niteledi. Merkel, "Yapılan saldırıyla korku ve gözdağı vermeyi amaçlıyorlar” dedi. 

Fransa: Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları telefon görüşmesinde Ankara'daki terör saldırısı dolayısıyla taziye dileklerini iletti. Hollande, Ankara'da birçok insanın hayatını kaybetmesine ve birçok insanın yaralanmasına yol açan terör saldırısını şiddetle kınadıklarını belirterek, taziyelerini bildirdi.

Azerbaycan: Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, menfur saldırının kendisini de derinden üzdüğünü, bu acılı günde Türkiye'nin yanında olduklarını vurguladı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Aliyev'in, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa dileğinde bulunduğunu da belirtti.

HDP'li yönetici hayatını kaybetti

Yunanistan: Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Ankara'da düzenlenen saldırıyı kınadı. Bakanlığın resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, "Ankara'da bu sabah meydana gelen, çok kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarını kati olarak kınıyoruz. Masum kurbanların ailelerine en sıcak taziyelerimizi ifade ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Arnavutluk: Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı, Ankara'da meydana gelen bombalı saldırıyı "şiddetle" kınadığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Masum sivil halkın ölümüyle sonuçlanan Ankara'daki bombalı terör saldırısını kınıyoruz" ifadesine yer verildi. Açıklamada ayrıca, "Türk halkına ve devletine en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyor, saldırıda yaralananların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyoruz" denildi.

'Üç büyükler' terörü lanetledi

Avrupa Konseyi: Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, saldırıyı kınadı. Jaglang Twitter hesabından yayınladığı mesajda, "Ankara'daki barışçıl gösterilere düzenlenen barbar saldırıyı kınıyorum. Toplanma özgürlüğü demokrasinin temel bir direğidir" ifadelerine yer verdi.

Görgü tanıkları 'Ankara patlaması'nı anlattı

Liderler programlarını iptal etti