Dünyanın gündeminde Tel Abyad var

Dünyanın gündeminde Tel Abyad var
Dünyanın gündeminde Tel Abyad var
Dünya gündeminde 2 gün önce YPG birliklerinin IŞİD'in elinden aldığı Tel Abyad var. Financial Times, IŞİD'e karşı 'stratejik zaferlerinin Kürtleri bölgesel güç oyununun merkezine koyduğunu' belirtirken, Times gazetesi, bazı IŞİD militanlarının sakallarını keserek Türkiye'ye kaçtığı ve izini kaybettirmeye çalıştığını yazdı.

RADİKAL - İki gün önce YPG'nin IŞİD'in elinden aldığı Tel Abyad, dünya basınında yer almaya devam ediyor. İngiliz Financial Times gazetesi, 'Kürtler Suriye'nin geleceğinde daha fazla söz sahibi olacak' başlıklı haberinde, YPG'nin IŞİD'e karşı 'stratejik zaferlerini' incelerken, Times gazetesinde Tel Abyad'da yenilen IŞİD militanlarının Türkiye 'ye kaçtığı iddiası yer aldı. 

Financial Times'da bugün yer alan haberde, 'IŞİD'e karşı stratejik zaferlerinin Kürtleri bölgesel güç oyununun merkezine koyduğu' belirtiliyor. Haberde 'Kürt savaşçıların hayati önem taşıyan rollerinin' ileride ülkenin geleceği hakkında daha fazla söz sahibi olacaklarına işaret ettiği ifade ediliyor. Erika Solomon, Geoff Dyer ve Piotr Zalewski imzalı haber şöyle devam ediyor:

"Kürtlerin Tel Abyad'daki ani zaferlerinin bir nedeni de şanstı. IŞİD militanları, ABD öncülüğündeki koalisyonun hava operasyonları üzerine, beklenenden daha erken geri çekildiler. Ancak Kürtlerin bu avantajdan yararlanabilmesi ve bölgeyi süratle kuşatması ve ardından ele geçirmesi; Halk Koruma Birlikleri'nin (YPG) IŞİD'le mücadelede en başarılı kuvvet olabileceği hissini uyandırdı.

Sinirleri yıpranmış askerler, savaşan güçlerin çatışan gündemleri ve askerlerin art arda geri çekilmeleri nedeniyle Irak ilerleyemezken; YPG, Suriye'deki örgüte karşı koalisyon destekli kampanyayı en iyi yürütebilecek güç olarak görünüyor. Ancak Kürtlerin IŞİD'le savaşta giderek daha da hayati bir rol alması, on yıllardır Arap çoğunluğun kenarında duran Kürtlerin ülkenin geleceğinde daha fazla söz sahibi olacağı anlamına da geliyor."

Murat Karayılan: Girê Spî insanlığın başarısıdır

'SURİYE İÇİN DÖNÜM NOKTASI'

Gazeteye konuşan Royal United Services düşünce kuruluşundan Michael Stephens, "Bu Suriye için önemli bir dönüm noktası. İleride kurulacak herhangi bir Suriye devleti tamamen özerk bir Kürt bölgesini kabul etmek zorunda yoksa devlet parçalara ayrılabilir. Şu an sahada Batılı hava güçleri tarafından meşru kılınan bir oluşum var ve bu durum engellenemez bir ayrılığa doğru ilerliyor" değerlendirmesinde bulunuyor.

Telabyad YPG denetimine geçti, IŞİD militanları Türkiye'ye kaçtı

Gazete, ABD yönetiminin resmi olarak Kürtlerin daha fazla özerklik elde etmesinden yana olmadığını ancak Kürtler ve Araplar, ABD yönetiminin ılımlı yaklaşımını bir yeşil ışık olarak yorumladığını yazıyor ve şu ifadelere yer veriliyor:

"Şimdiden YPG'nin rolü Suriye muhaliflerinde kızgınlık yaratıyor. Suriyeli muhalifler YPG'yi Arap köylerinde etnik temizlik yapmakla suçlamıştı ve YPG bu suçlamaları reddetmişti. Komşu ülke Türkiye ise kendi Kürt toplumunun özerklik isteğinden endişeleniyor ve temkinli yaklaşıyor. İroniktir, YPG'nin liderleri, PKK 'nın deneyimli üyeleri. Şimdi kendi evlerinde savaşıyor, Türkiye'de PKK'nın 30 yıl sürdürdüğü ayrılıkçı gerilla savaşının tecrübelerinden faydalanıyorlar."

Haberde Kürtlerin en fazla Jarablus'a, bir diğer Arap-Kürt şehrine kadar ilerleyebileceği, ancak Rakka'ya ilerlemeleri için koalisyonun Türkiye, Suriyeli muhalifler ve YPG ile sıkı bir pazarlığa girmesi gerektiği belirtiliyor.

Cengiz Çandar yazdı. "Tel Abyad: Erdoğan-Davutoğlu'na bir yenilgi daha..."

TIMES: SAKALLARINI KESİP TÜRKİYE'YE GEÇİYORLAR

Bugün Times gazetesinde yer alan Hannah Lucinda Smith imzalı haberde, Tel Abyad'da yenilen IŞİD militanlarının sakallarını keserek Türkiye'ye kaçtığı yazıyor. Haberde şu ifadelere yer veriliyor:

"Suriye sınırındaki Tel Abyad IŞİD'in kontrolündeyken, Türkiye tarafındaki bir kıyafet mağazası, radikallerin halifelik ilan ettiği bölgeye gidenlere çok sayıda burka satmıştı. Ancak köktendinciler yenildikten sonra IŞİD üyeleri kimliklerini gizleyerek Türkiye'ye kaçmaya ve izlerini kaybettirmeye çalışıyorlar.

Kürt kuvvetleri kenti ele geçirmeden saatler önce çoğu IŞİD militanı güneye, Suriye'de en güçlü oldukları şehir Rakka'ya kaçtı. Bazıları ise Kürt Halk Koruma Birlikleri (YPG) bayrağını dikmeden Türk yetkililere teslim oldu. Bir kısmının ise sakallarını keserek diğer mültecilerle birlikte Türkiye'ye girdiği belirtiliyor. Tel Abyad'dan kaçan bazı kişiler gazetecilerle konuşmaktan memnunken, bazıları ise tek kelime etmeden etrafı izliyor; yüzlerindeki yeni yaralar dikkat çekiyor.

Kobani ve Cizire'deki YPG'liler birleşti

Birkaç ay önce durdurulamaz görünen IŞİD'in büyüsü bozuluyor. Ancak kentten kaçan harap olmuş halk, Kürtlerin zaferini coşkuyla karşılamıyor. YPG askerleri kutlama yaparken, sınıra gelenler geri dönemeyeceklerini söylüyor."

ABD ve YPG'den 'etnik temizlik' iddialarına yanıt