Dünyanın ilk 'Mars Büyükelçiliği' açıldı

Dünyanın ilk 'Mars Büyükelçiliği' açıldı
Dünyanın ilk 'Mars Büyükelçiliği' açıldı
Sidney'de açılan dünyanın ilk Mars Büyükelçiliği'nde uzaylı parası ve Mars pasaportları da satılıyor.

Sidney Hikaye Fabrikası’nın (Sydney Story Factory, SSF) içinde kurulan Mars Büyükelçiliği, Lava Design tarafından tasarlanmış. Koridorlarda kontrplak kullanılarak koridorlara hareket katılırken, hediyelik eşya bölümünde mavi ve yeşil renkler kullanılmış. Hediye dükkanından Mars’a gitmek için pasaportlar, uzaylı parası, yerçekimi tenekeleri, uzaylılar tarafından kaçırılma kitleri satın alınabiliyor. Bu alana ilham verenler arasında Moby Dick, Stanley Kubrick ve diğer zaman yolculuğuyla ilgili sinema filmleri bulunuyor.

Sidney Hikaye Fabrikası, kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Yaratıcı gençlerin bir araya gelip hikayeler yazdığı, dinlediği ve okumalar yaptığı SSF, gençler için yaratıcı yazarlık merkezi olmayı amaçlıyor. Eğitimli ve gönüllü özel öğretmenler eşliğinde hikaye yazdırılan genç öğrenciler, katıldıkları programların sonunda, hikayelerini yayınlama fırsatı buluyor.

Programın hedefinde marjinalize edilmiş gençler, Avustralya yerlileri ve İngilizce konuşmayan kökenlerden gelen gençler olsa da, program tüm gençlere açık. SSF programlarına, yazmanın temel öğelerini öğrenmiş olan ortaokul ve lise öğrencileri katılabiliyor. Programlarda öğrencilere, dillerini etkileyici bir biçimde kullanabilmeleri ve düşünceleriyle hislerini daha iyi ifade edebilme becerileri kazandırılıyor.