Durum kötü, tek umut Sarko

Durum kötü, tek umut Sarko
Durum kötü, tek umut Sarko

PARİS - Fransa ’da ana muhalefetteki merkez sağcı Halk Hareketi Birliği’ndeki (UMP) liderlik krizi, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ‘tek umut’ olarak yeniden siyasetin gündemine oturmasına yol açtı. Krizde arabulucuk görevi üstlenen Alain Juppe, liderlik yarışında Jean-François Cope karşısında kıl payı farkla kaybeden François Fillon’ın durumu yargıya taşıyacağını açıklamasının ardından görevi bıraktığını açıkladı. Önceki gün taraflarla 45 dakikalık görüşmesinin ardından havlu atan Juppe, “Kriz sadece Sarkozy’nin otoritesiyle çözülebilir” dedi. Eski İçişleri Bakanı Claude Gueant ise Sarkozy’nin devreye girebileceğini söyledi. Ardennes kenti UMP yönetimi de ‘Sarkozy’nin geri dönüp krize müdahale etmesi’ çağrısı yaptı.
Ancak kendisinin başı da yargıyla dertte olan Sarkozy’nin UMP’ye nasıl ‘umut’ olacağı meçhul. Zira 2007’deki kampanyasında, kozmetik devi L’Oreal’in patronu Liliane Bettencourt’dan 150 bin euroluk yasa dışı destek almakla suçlanan Sarkozy geçen hafta sanıklıktan kurtulsa da ‘şüpheli tanık’ olarak dinlenmesine karar verildi. ‘Şüpheli tanıklar’ hakkında dosya kapsamında hakkında her an dava açılması mümkün.
Bu yıl hem cumhurbaşkanlığı hem parlamento seçimlerinde yenilen UMP’nin liderlik seçiminde Cope’nin, 98 oy farkla galip ilan edilmesi üzerine iki adayın karşılıklı usulsüzlük suçlamaları partiyi çöküşün eşiğine getirdi. Fillon, “Cope’nin yarattığı bu çıkmazın üstesinden gelmek için yargıya gideceğim” açıklaması yaptı. ‘Yargıyı siyasete karıştırmak istemediğini’ savunan Cope ise parti denetleme kurulunun sonuçla ilgili itiraza ilişkin kararını bekleyeceğini söyledi. Basında krizin. UMP’yi böleceği yorumu ağır basıyor. Uzmanlar ise merkez sağın kavgasının. kazananlarının Sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande ve aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen olacağı fikrinde.

Carla Bruni: Kadının yeri evidir
Eski Fransa First Lady’si Carla Bruni “Aktif feminist değilim. Aksine burjuvayım. Bizim neslimizin feminist olması gereksiz” derken, kadının yerinin evinde çocuklarının yanı olduğuna inandığını söyledi. (AP)