Düşen uçak ilgili belgeler bilmece oldu

Düşen uçak ilgili belgeler bilmece oldu
Düşen uçak ilgili belgeler bilmece oldu
Başbakan Erdoğan, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un Suriye'nin düşürdüğü iddia edilen Türk uçağıyla ilgili 'Belgeleri Türkiye'ye verdik' sözünü yalanladı

RADİKAL - Başbakan Erdoğan , Suriye tarafından düşürülen jetle ilgili Rusya ile Türkiye arasında ‘belge paylaşımı olmadığını açıkladı.

Bir günlük ziyaret için Rusya’da bulunan Başbakan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’le yaptığı görüşmenin ardından bir basın toplantısı yaptı.

Başbakan Erdoğan, “Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, düşürülen jetimizle ilgili ellerindeki bilgileri Türkiye ile paylaştıklarını söyledi. Bu konu görüşmede gündeme geldi mi? Veriler arasında farklılıklar var mıydı?” sorusuna, “Paylaştığımız belge yok ama bilgi noktasında, olayların ilk olduğu anda Sayın Başkan ile benim bir telefon görüşmem vardı ve bu görüşmede Sayın Başkanın bana aktardığı bilgiler vardı. Ben de Sayın Başkan'a bizim belgelere dayalı bilgileri aktarmıştım. Aramızdaki bilgi paylaşımı budur. Belge paylaşımı yoktur” yanıtını verdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un daha önce ‘elimizdeki belgeleri Türk makamlarına verdik’ açıklaması yapmıştı.

SURİYE’DE KARARI SURİYELİLER VERSİN
Gazetecilerin ‘Suriye’de Esad rejiminden sonra kaos olmaz mı?’ sorusuna da Erdoğan şöyle cevap verdi:

Suriye’nin istikrarı ve bölge istikrarı konusunda Rusya ile aynı şeyleri düşünüyoruz. Suriye’nin bölünmesine kesinlikle karşıyız. Ama bildiğiniz gibi Suriye’deki otokratik yapının neticesinde şu ana kadar 18 bin kişi hayatını kaybetti.

Orada kendi halkını acımasızca öldüren bir rejim var. 40 bin göçmen bizim ülkemizde var. Böyle bir tablo karşısında bir değerlendirme yapıyoruz. Olması gereken halkın iradesi Suriye’de neyi istiyorsa o olsun. Ve Beşar Esad’dan sonrasının kararını Suriye’den başka ülkeler vermesin. Suriye halkı versin. Bu noktada BMGK ve daimi ülkelere önemli görevler düşüyor. Cenevre’deki toplantı önemli bir dönüm noktasıdır. Bu yol haritasıyla netice alınabileceğine inanıyorum. Fakat sürecin uzaması orada baba Esad’ın yaptığı katliamların bir neticesini getiriyor. Bizim isteğimiz katliamlar dursun.

Erdoğan’ın konuşmasının ardından Putin de ‘Rusya Türkiye’nin Cenevre kararını desteklemesini olumlu karşılıyor.’ dedi.