Düşen uçakta kusur hostesle beraber olan pilottaymış!

Düşen uçakta kusur hostesle beraber olan pilottaymış!
Düşen uçakta kusur hostesle beraber olan pilottaymış!
Atlas Okyanusu'na düşen Air France uçağının soruşturmasında kaptan pilotun ihmali çıktı. Pilotun düşüş öncesi hostes sevgilisiyle beraber olduğu, ikinci pilotun kontrolü kaybettikten bir dakika sonra kokpite geldiği ortaya çıktı

2009 yılında Atlantik Okyanusu’na içinde Türk arp sanatçısı Fatma Ceren Necipoğlu’nun da bulunduğu 228 yolcusuyla düşen Air France’ın Airbus A330 tipi yolcu uçağının pilotunun uçakta seyahat eden bir hostesle birlikte pilot dinlenme kabininde olduğu ve görevini ihmal ettiği ortaya çıktı. Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinden Fransa ’nın başkenti Paris’e yolculuk yaparken kötü hava şartları nedeniyle savrulup okyanusa düşen uçağın kontrolünde ise yardımcı pilotlar David Robert ve Pierre-Cedric Bonin vardı. Kaptan pilot Marc Dubois, o uçuşta görevli olmayan hostes Veronique Gaignard’la ilgilenirken onları kokpitte yalnız bırakmıştı.


KOKPİTE GİRMESİ UZUN SÜRDÜ

Hazırlanan raporlarda hava koşulları sebebiyle Dubois’ın kokpiti terk etmemesi gerektiği belirtilirken, fırtına sırasında yardımcı pilotun kontrolü kaybetmesinin ardından pilot kabinine gitmesinin 1 dakikadan fazla sürdüğü uçağın kara kutusundan elde edilen ses kayıtlarında ortaya çıktı. Yapılan incelemelerde 58 yaşındaki emekli pilot Dubois’ın kadın arkadaşıyla olan birlikteliğiyle ilgili sorular üzerine konuşan, kazayla ilgili soruşturmayı yürüten JeanPaul Troadec, “Pilotun özel yaşantısı bizi ilgilendirmez. Kaza sırasında uçakta bulunan ve hayatını kaybeden hostes Veronique Gaignard, soruşturma kapsamımızda değil” diye konuştu. Troadec, “Biz kaptan pilot Marc Dubois’ın o sırada rutin molada olduğundan yola çıkıyoruz. Ancak kötü hava koşullarının hâkim olduğu biliniyor. Bunun dışında yardımcı pilotlar Robert ve Bonin soruşturmamızın odak noktasını oluşturuyor” dedi. Yardımcı pilotlardan David Robert’in 6 bin 500, Pierre-Cedric Bonin’in ise 2 bin 900 saatlik toplam uçuşunun olduğu belirtildi.


  http://www.radikal.com.tr/109062810906285

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Suçlu Yolcular(!). - Clear

  AirFrance masumdur(!) zira Avrupalıdır.Pilot da,hostes de genetik olarak masumdur(!) zira kendileri Fransız'dır.Dolayısiyle her yaptıkları mübahtır.Geriye tek suçlu kalıyor.Yolcular(!).O uçağa binmekle suç işlemişlerdir(!).Sakın olaki toz kondurmayın,Fransız abilerinize ve ablalarınıza...Ayıp be,bu kadar da körü körüne gerçeği yamultmak olmaz.

  Bu kadar kotu yazilmis bir habere - rugzo

  yorum yazmadan gecmek zor. Trajik bir olayi magazin-e edip yazmak 'radikal' bir yetenek ister. Dusme sebebi birden fazla nedenden kaynaklanmis olabilir, mekanik bir sebeb olabilir, pilot hatasi olabilir. Fakat nunu seks skandali olarak yansitmak o ucakta hayatini kaybedenlere buyuk bir saygisizliktir. Bunun yayinlanmasina izin vermek bir baska saygisizlik.

  iSLEM TAMAM - sonbarikat

  Keci bulundu, günahlar da boynuna asildi, siz sag -pardon- rahmetli, biz alamet... Artik tazminati da pilot ile hostesin ailelerine yüklerler, air france'da böylece harika bir slalom ile aradan siyrilir...

  Bu çeviriyi anlamak mümkün mü? - Gondar

  O kadar tabularla kuşatılmış bir dünyamız var ki, böyle ulusal bir gazetede bile haberler bu tabuların süzgecinden geçmeden verilemiyor. Dedektif asıl odak noktası yardımcı pilotlar, ana pilot molasını kullanıyordu ve yaptığı bizi ilgilendirmez diyor. Haberi özetleyen arkadaşlar uçkuru düşük birinci pilot sevişirken uçağı düşürdü diyor. Haberin verilme sebebi bir şeylerin aydılatılmış olması, ama bu haberi okuyunca daha fazla soru işareti oluşuyor. Teşekkürler Radikal. Taraflı ve milli değerlermizi dikkate alan üslubun için.

  Hakim olma - husertas

  "Eline , diline , beline hakim ol" diye boşuna söylememiş eski bilgelikler.