Ebu Garib'den büyük firar

Ebu Garib'den büyük firar
Ebu Garib'den büyük firar
Irak'ta biri Ebu Garib olmak üzere iki hapishaneye havan topu, bomba ve silahlı saldırı sonrasında en az 500 mahkum kaçtı, çatışmalarda 40'tan fazla kişi öldü.

Irak’ta biri Ebu Garib olmak üzere iki hapishaneye havan topu, bomba ve silahlı saldırı sonrasında en az 500 mahkum kaçtı, çatışmalarda 40’tan fazla kişi öldü. Bağdat’ın kuzeyindeki Taji ve batısındaki Ebu Garib’e eş zamanlı başlatılan ve 10 saat süren çatışmalar sonrasında araların dört El Kaide liderinin de bulunduğu yüzlerce mahkum firar etti.

Ebu Garib hapishanesi, Amerikalı askerlerin Iraklı tutuklulara yapılan işkencelerle gündeme gelmişti. Parlamenter güvenlik ve savunma komitesinden Hakim El-Zamili, “Ebu Garip Hapishanesi’nden yaklaşık 500 mahkum kaçtı” dedi. Zamili bildiği kadarıyla Taji’den firar eden olmadığını söyledi. Ancak milletvekili Shwan Taha, yaptığı online açıklamada iki cezaevinden 500 ile bin mahkumun kaçtığını öne sürdü. Yetkililere göre en az 20 güvenlik mensubu hayatını kaybetti. Bir güvenlik mensubu, hapishanelerin girişinde 4 bomba yüklü aracın patlatıldığını, Taji hapishanesine ise üç intihar saldırısı düzenlendiğini söyledi.