Ebu Geyt mahkemeye çıktı

Ebu Geyt mahkemeye çıktı
Ebu Geyt mahkemeye çıktı
ABD güçlerince öldürülen El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in damadı Süleyman Ebu Geyt, terör örgütünün sözcülüğünü yapma suçlamasıyla New York'ta ilk kez hakim karşısına çıktı.

NEW YORK - Ürdün'de geçen hafta yakalanarak ABD 'ye getirilen Kuveyt doğumlu Süleyman Ebu Geyt, şahsına atfedilen, El Kaide'nin sözcülüğünü yapmak ve 11 Eylül 2001'de ABD'de düzenlen terör saldırılarını överek başka saldırıların yapılacağı tehdidinde bulunmak suçlamalarını kabul etmedi.

Savcılığın hazırladığı iddianamede, 11 Eylül terör saldırılarından bir gün sonra da Bin Ladin ve Zevahiri ile birlikte görüldüğü ileri sürülen Ebu Geyt'in, savaş ve şiddet çağrısı yaptığı iddia edildi.

Bugün New York'ta Federal Mahkeme tarafından ifadesi dinlenen Ebu Geyt'in, avukatı aracılığı ile suçlamaları kabul etmediği öğrenilirken, mahkeme heyetine daha önceden 22 sayfalık suçsuz olduğunu anlatan bir dosya sunduğu belirtildi.

Mahkeme, duruşmayı 8 Nisan tarihine erteledi.

Ebu Geyt'in hakim karşısına çıkacağı Federal Mahkeme'ye getirilişinde özel bir geçit kullanılırken, medya mensuplarının mahkeme salonuna girişine yoğun kar yağışına rağmen izin verilmedi. Mahkeme binasının giriş koridoruna da alınmayan medya mensuplarına mahkeme sonunda herhangi bir açıklama yapılmayacağı bildirildi.(aa)