'Ecevit hayalperest Erbakan fırsatçı'

'Ecevit hayalperest Erbakan fırsatçı'
'Ecevit hayalperest Erbakan fırsatçı'

WikiLeaks in kurucusu Assange, Kissinger dönemini aydınlatan belgeleri yayımlamaya başladı.

ABD ’nin gizli yazışmalarını ifşa ederek dünyayı sarsan WikiLeaks, ‘K Projesi’ kapsamında bu kez 1973-1976 yılları arasına ait 1.7 milyon belge yayımladı. Dönemin Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’a atıfla basında ‘Kissinger Belgeleri’ diye anılan pakette diplomatik yazışmalar, istihbarat raporları, Kongre yazışmaları var. Belgelerin WikiLeaks’e sızdırılmadığı, ulusal arşivden toplanarak analiz edildiği belirtildi. Belgelerle ilgili çalışmanın büyük bir kısmının, Ekvador’un Londra Ekvador Büyükelçiliği’nde kalan WikiLeaks kurucusu Julian Assange’a ait olduğu kaydedildi. Türkiye ’den de 38. 809 kez bahsedilen belgelerden bazıları şöyle:
24 Ocak 1974’te ABD’nin Ankara Büyükelçisi William Macomber, meclisten güvenoyu alması beklenen Ecevit-Erbakan koalisyonunu şöyle değerlendiriyor: “Ecevit güç koşullarda iktidara gelecek. Zayıf, istikrarsız, muhalefet karşısındaki oy çoğunluğu çok az bir farka dayanan, doğal olmayan bir koalisyona başkanlık edecek.” ‘Dinamik, çekici’ diye nitelenen Bülent Ecevit için “Olağanın dışında ilginç bir kişilik. Hayalperest bir şair ile güçlü rakipler karşısında uzun süre varlığını korumayı başarmış pragmatik bir politikacının karışımı” deniyor. Necmettin Erbakan için ise “İşlenmemiş bir elmasın halkta uyandırdığı tuhaf ilgiyi çekerken bile en kötüsünden bir fırsatçı gibi görünüyor” ifadesi kullanılmış. Belgelerde özellikle Erbakan’ın Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretten yola çıkarak, Türkiye’nin Arap ülkeleriyle ilişkilerinin arttığına dikkat çekiliyor.
Vatikan, 11 Eylül 1973’te Sosyalist ldieri Salvador Allende’yi deviren Şili diktatörü Augusto Pinochet’nin zulmüne dair haberleri ‘komünist propaganda’ olarak niteledi. 18 Ekim 1973’te ABD’nin Vatikan Büyükelçiliği’nden Kissinger’a yollanan belgeye göre, dönemin Vatikan Genel Sekreteri Giovanni Benelli, Amerikalılara ‘Şili gerçeğinin tamamen yanlış yorumlanmasını hedefleyen uluslararası solcu kampanyanın başarılı olmasından Papa’nın ve kendisinin duyduğu büyük kaygıyı’ iletti. Belgede şu ifadeler yer aldı: ‘Benelli, Şili’deki olaylara basında abartılı şekilde yer verilmesini, komünist propagandanın muhtemelen en büyük başarısı olarak niteledi. İtalyan kardinal “Darbelerin olağan devam sürecinde olduğu gibi, Şili’yi yeniden düzenleme prosedürleri kapsamında şüphesiz kan aktı. Ama Şilili piskoposlar, medyada yer alan gaddarca misilleme eylemlerine dair haberlerin temelsiz olduğu konusunda garanti verdi” dedi.
Hindistan’ın 1991’de suikasta kurban giden eski Başbakanı Rajiv Gandi, İsveçli Saab-Scania’nın jet satışına ilişkin anlaşmasında aracılık yaptı. Gandi daha politikaya girmediği ve Air İndia’da pilotluk yaptığı 1970’lerde, Yeni Delhi’ye Viggen jetleri satmak isteyen Saab-Scania’nın baş aracısıydı.
1975’te bir telgrafta ise Margaret Thatcher’dan söz ediliyor: ‘Orta sınıfın üstüne ait bir imaj sunmaya çalışması başbakanlık şansını etkileyebilir. Ancak yine de dikkate alınması gereken bir kişi.”
Kissinger, Türk yetkililerin yer aldığı 1975’teki bir toplantıda şöyle dedi: “Yasadışı olanı hemen yapabiliriz. Anayasaya aykırı olanı yapmak ise biraz daha vakit alır.”