Ed Miliband istifa etti

Ed Miliband istifa etti
Ed Miliband istifa etti
İngiltere'de seçimlerden yenilgiyle çıkan İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband istifa etti. Miliband'ın yanı sıra, UKIP lideri Nigel Farage ve Liberal Demokratlar'ın lideri Nick Clegg de istifa ettiğini duyurdu.

RADİKAL – İngiltere , İrlanda, İskoçya ve Galler’de yapılan seçimden beklenenin çok altında bir oy oranıyla çıkan İşçi Partisi’nin lideri Ed Miliband istifa etti. Miliband, sonuçların belli olmasının ardından "Bizim için oldukça moral bozucu ve zor bir geceydi" demişti. 

Telegraph'ta yer alan habere göre, partisindekilere bir konuşma yapan ve üzüntüsünü dile getiren Miliband, partisinin yenilgisinin sorumluluğunun "tam anlamıyla" kendisine ait olduğunu söyledi. Miliband'ın istifasının ardından Yvette Cooper, Andy Burnham ve Chukka Umunna arasında liderlik yarışının başlayacağı söyleniyor. 

İngiltere, 20 yaşında parlamentoya giren Black'i konuşuyor

UKIP lideri Nigel Farage seçim yenilgisi nedeniyle istifasını açıklayan ilk parti başkanı oldu. Farage'ın ardından iktidar ortağı Liberal Demokratlar'ın lideri Nick Clegg de görevinden ayrıldığını duyurdu. 

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da yapılan seçimlerde, 650 bölgeden 642'sinde oylar sayıldı. Milletvekili dağılımı şöyle:

Muhafazakâr Parti: 325
İşçi Partisi: 229
İskoç Ulusal Partisi: 56
Demokratik Birlik Partisi: 8
Liberal Demokratlar: 8
Sein Fein: 4
Diğer Partiler: 11

İngiltere'de zafer Muhafazakar Parti'nin

Oyların yüzde olarak dağılımı ise şu şekilde:

Muhafazakâr Parti: 36.8
İşçi Partisi: 30.5
UKIP: 12.6
Liberal Demokratlar: 7.8
İskoç Ulusal Partisi 4.8
Yeşil Parti: 3.8

İngiltere'de sonuç belli gibi, peki seçim neden perşembe günü yapıldı?