Efsane gazete WP elden çıktı

Efsane gazete WP elden çıktı
Efsane gazete WP elden çıktı
Watergate skandalıyla küresel üne kavuşan ama internet gazeteciliği karşısında ciddi tiraj kaybı yaşayan Washington Post, Amazon'un kurucusu Bezos'a satıldı. 136 yıllık gazeteye 250 milyon dolar fiyat biçildi.

ABD ’nin en eski ve saygın gazetelerinden biri olan Washington Post, internet üzerinden kitap satışının öncüsü Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos tarafından satın alınırken ani gelişme Başkan Barack Obama’nın ‘geleneksel gazete devrinin bittiğine’ dair sözlerini hatırlattı. Forbes dergisine göre 25 milyar dolarlık bir servetin sahibi olan Bezos, 1974’te Watergate skandalını ortaya çıkarması ve bunun sonucunda Başkan Richard Nixon’ı istifaya götürmesiyle uluslararası alanda ün kazanan Washington Post’un yanı sıra Express, The Gazzette, Southern Maryland, Fairfax County Times, El Tiempo Latino gazeteleri ve Greater Washington Yayıncılık için nakit olarak 250 milyon dolar ödeyecek. Satışın 2 ayda tamamlanması beklenirken eğitim firması Kaplan, online dergi Slate, uluslararası siyaset dergisi Foreign Policy ve TheRoot.com satın almaya dahil edilmedi. 

‘Patron değil okuyucu’

Bezos’un gazeteyi Amazon şirketi adına değil bireysel olarak satın aldığı açıklandı. WP çalışanlara gönderdiği e-postada ‘Amazon CEO’su olarak günlük işine devam edeceğini belirten Bezos “Internet habercilik sektörünün her unsurunu dönüştürdü. Yeni rekabet alanları ortaya çıktı. Bunun bir yol haritası yok ama deneyip yeni şeyler bulmamız gerekiyor” dedi. WP’nin oynadığı ‘kritik rolün’ farkında olduğunu ve değerlerinin değişmeyeceğini kaydeden Bezos “Gazetenin görevi sahibine değil, okuruna karşıdır. Ne pahasına olursa olsun gerçeğin peşinden ayrılmayacağız. Hata yaptığımız takdirde de yanlışımızı düzelteceğiz” diyerek çalışanlara güven mesajı verdi. Amaçlarının mevcut okuyucuyu korumak olduğunu belirten Bezos, gazetenin geleceği konusunda iyimser olduğunu vurguladı.
İsim değişecek
WP’nin 1933’ten beri 4 nesildir gazeteyi yöneten Graham ailesinin elinden çıkmış olması çalışanları üzdü. Yönetim Kurulu Başkanı Donald Graham bildirimden 13 dakika sonra toplantı düzenledi. Graham ‘eşsiz derecede iyi bir patron’ olarak nitelediği Bezos’u 10 yılı aşkın bir süredir tanıdığını anlattı: “Düzgün ve sabırlı bir adam. Kaliteli gazetecilik yapacağına ve siyasi çıkarlar gütmediğine eminim.”
Sektörün yaşadığı zorluklardan ötürü böyle bir karar verildiğini belirten Graham, gazetenin isminin değişeceğini ama yeni ismin henüz belli olmadığını açıkladı. Gazetenin CEO’larından Katharine Weymouth da üst düzey yöneticilerden görevlerini bırakmamalarını istedi. Konuşmaların ardından büyük alkış koparken çalışanlarla birlikte Graham’ın kendisi de gözyaşlarını tutamadı. Graham dün verdiği bir demeçte de “WP şirketimizin altında hayatına devam edebilir ve yakın gelecekte kar edebilirdi ama hayatta kalmasından daha fazlasına ihtiyacımız vardı” dedi. Gazetenin satılması, çalışanlarını oldukça şaşırtırken soru işaretleri de eksik olmadı. Köşe yazarı Robert McCartney “Hâlâ şoktayız. Şu anda gazetede fazla yapılmıyor, herkes durmuş bunu konuşuyor” dedi. Fredrick Kunkle ise Graham ailesine Washington’da çok saygı duyulduğunu söyleyip “Kafamızı kurcalayan şeyler var” dedi.
Watergate Skandalı’nın ortaya çıkarılmasına yardımcı olan muhabirlerden Carl Bernstein ise “Bezos gazeteciliğin öneminin pekiştirilmesi için gerekli olan yaratıcı ve yenilikçi bir isimmiş gibi geliyor” yorumu yaptı. Uzmanlar da Bezos’un WP’yi ‘parayı kırma’ aracı olarak görmediği görüşünde. 

Dijital medyanın fendi

WP’nin satılış nedeni olarak ise yazılı basının dijital medya karşısında yaşadığı ‘kan kaybı’ gösterildi. Nitekim gazetenin kârı son 8 yılda yüzde 39 oranında düşmüş, tirajı da 768 binden 481 bine düşerek bir yılda yüzde 37 azalmıştı. 2005’te 957 dolar kazanan WP, geçen yılki 582 dolarlık kazancıyla 54 milyon dolar zarar etmişti. WP’nin yanı sıra fiyatı arttırarak ve internet üzerinden haberlere ulaşmak isteyenlerden ek ücret talep ederek farkı kapatmaya çalışan diğer gazeteler de aynı ‘sonu’ yaşadı. New York Times’ın bünyesindeki Boston Globe 3 gün önce Britanyalı futbol kulübü Liverpool’un sahibi John W. Henry’e 70 milyon dolara satılmıştı. 80 yaşındaki Newsweek dergisi de önceki gün dijital medya girişimi IAC’nin eline geçmişti.