Ege'de it dalaşı tarih oluyor

Ege'de it dalaşı tarih oluyor
Ege'de it dalaşı tarih oluyor
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

Ege ’de Türk ve Yunan savaş uçakları arasındaki ‘it dalaşları’ son bir yılda önemli ölçüde azaldı. Yunan medyasına göre, Türk savaş uçakları 2009’da 1678 kez Yunan hava sahasını ‘ihlal etti’ ve 239 defa ‘it dalaşı’ yaşandı. Bu yılın ocak-ekim döneminde ise 1047 ‘ihlal’ sırasında sadece 14 ‘it dalaşı’ oldu. 

Atina, 6 ile 10 mil arasında gerçekte uluslararası hava sahası olan bölgedeki uçuşları ‘ihlal’ sayıyor. ‘İt dalaşı’nın azalmasında iki ülkenin pilotlarına “Mesafeleri koruyun” emirleri verilsinin rolü büyük. Yunan pilotlara “Türk savaş uçaklarına 2 milden fazla yaklaş mayın ” emri verildiğini yazan Proto Thema gazetesi, “Hava sahamızı ihlal eden Türk uçaklarını neredeyse göz ucuyla tespit ve taciz ediyoruz” dedi. 

‘Türkler de kaçınıyor’ 
Savunma Bakanlığı’nın üst düzey bir yetkilisi “Türkler de mesafeleri koruyor. Muhtemelen onlar da kaza riski olduğundan it dalaşlarını kaçınmak istiyor” diye konuştu. ‘İt dalaşları’ yıllarca gerginliğe neden oldu. 2006’da Kerpe (Karpathos) Adası açıklarında uçaklar ‘it dalaşı’ sırasında çarpışmış, Yunan pilot ölmüştü.


    ETİKETLER:

    Ege

    ,

    Mayın