'Eğit-donat gitti, YPG geldi'

'Eğit-donat gitti, YPG geldi'
'Eğit-donat gitti, YPG geldi'
Daily Beast'e konuşan Pentagon kaynakları, ABD'nin eğit-donat programından vazgeçtiğini ve bunun yerine YPG'yle işbirliği yapacağını öne sürdü.

RADİKAL – ABD ’nin Türkiye , Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte planladığı Suriyeli militanları eğitip donatma programından vazgeçildiği iddia edildi. ABD’nin, başarısızlıklarıyla gündemden düşmeyen eğit-donat programı yerine YPG’yle işbirliği yapacağı öne sürülüyor.

Daily Beast’in haberine göre, yetkililerin henüz resmi olarak olmasa da kapalı kapılar ardında 500 milyon dolarlık programdan vazgeçtiği belirtiliyor. Siteye konuşan Savunma Bakanlığı kaynakları, YPG’nin “hali hazırda eğitimli, yetkin, organize” olduğuna dikkat çekerken örgütün IŞİD’le savaşırken taraf değiştirme veya örgütten kaçma riski olmadığını vurguladı. YPG’nin Suriye’de savaşan “en etkili” kuvvet olduğunun altı çizilirken, örgütün ihtiyacının olması durumunda hava saldırıları düzenlemesi için IŞİD karşıtı koalisyonu çağırabileceği kaydedildi.

Eğit-donat'a bir eleştiri de 'eğitilenlerden'

ABD’nin eğit-donat programı kapsamında eğitmek için aylar boyunca güvenilir bir grup aradığı belirtilirken, YPG’yle işbirliği stratejisini Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ABD’nin birçok Arap müttefikinin “hoş karşılamayacağına” dikkat çekildi.

5 BİN HEDEFLENDİ, 60'TA KALDI

Eğit-donat programındaki sorunlar, ilk olarak programda 'eğitilecek' militan sayısının azlığıyla ortaya çıktı. Mayıs’ta Ürdün’de, daha sonra da Türkiye’de başlatılan eğit-donat programı yılda en az 5 bin militanı eğitmeyi planlıyordu, ancak 60 kişide kaldı. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, program kapsamında 3 Temmuz itibariyle yalnızca 60 Suriyeli militanın eğitime alınabildiğini söylemiş ve şaşkınlık yaratmıştı.

'Eğit-donat'ta ikinci grubun eğitimine başlandı

Reuters’ın haberine göre Carter, militan sayısındaki azlığa gerekçe olarak ABD’nin seçilecek kişileri “titizlikle” incelemesini göstermişti. Carter, “Daha fazla kişiyi eğitime alabilmek için eğit-donat programımızın güvenlik incelemesi sürecini kolaylaştırma yolları arıyoruz. Aynı zamanda müfredatımızı düzeltiyoruz, ılımlı muhalefete erişimimizi genişletiyoruz ve ilk eğitim sınıfından öğrendiğimiz dersleri programa dahil ediyoruz” ifadesini kullanmıştı.

ABD'li yetkililer seçilecek kişilerle ilgili iki kriter belirlemişti: Eğitilecek kişilerin tehlikeli gruplarla ilişkisi olmayacak ve IŞİD’le savaşmayı kabul edecek.

Eğit-donat'ta hayal kırıklığı sürüyor

'HER MİLİTAN İÇİN 4 MİLYON DOLAR'

Militan sayısının bu denli düşük olduğunun açıklanmasının ardından ABD'nin eğit-donat programı için ayırdığı 500 milyon dolarlık bütçenin neredeyse yarısını harcadığı iddia edilmiş ve söz konusu iddianın doğru olması durumunda ABD'nin her bir militan için 4 milyon dolar harcamış olduğu vurgulanmıştı.

Politico’nun ulaştığı ismini vermek istemeyen bir kaynak, “500 milyon doların neredeyse yarısı, çoğunlukla Suriyeli militanları eğitmek için kullanılan ekipmana harcandı” demişti.

Nusra eğit-donat'tan beş kişiyi daha kaçırdı

SADECE 2 KİŞİ KALDI

12 Temmuz’da Suriye'ye giren 54 kişilik eğit-donat grubunun bir bölümü sadece 2 hafta içinde IŞİD’e karşı tek kurşun atmaya fırsat bulamadan Nusra tarafından ya kaçırıldı ya da öldürüldü. 54 kişilik 30.Bölük’ten geriye sağlam halde 2 kişi kalmış oldu. (Derleyen: Neşe İdil)

Nusra'dan Halep'in kuzeyini boşaltma açıklaması

30.Bölük Nusra Cephesi'yle 'savaşmak istemiyor'