Eğit-donat iddiası: ABD her militan için 4 milyon dolar harcadı

Eğit-donat iddiası: ABD her militan için 4 milyon dolar harcadı
Eğit-donat iddiası: ABD her militan için 4 milyon dolar harcadı
ABD'nin eğit-donat programı kapsamında eğitim verdiği militanların her birine 4 milyon dolar harcadığı iddia edildi.

RADİKAL – Amerikan haber sitesi Politico, ABD ’nin eğit-donat programı için ayırdığı 500 milyon dolarlık bütçenin neredeyse yarısını harcadığını iddia etti. Program kapsamında 60 kişinin eğitim gördüğü bilinirken, söz konusu iddianın doğru olması durumunda ABD, her bir militan için 4 milyon dolar harcamış oluyor.

Politico’nun ulaştığı ismini vermek istemeyen bir kaynak, “500 milyon doların neredeyse yarısı, çoğunlukla Suriyeli militanları eğitmek için kullanılan ekipmana harcandı” ifadesini kullandı.

Eğit-donatta 'Esad'la savaşmayacaksınız' krizi

ABD’nin Türkiye , Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte planladığı Suriyeli militanları eğitip donatma programı Mayıs’ta Ürdün’de, daha sonra da Türkiye’de başladı. Eğit-donat’ta yılda en az 5 bin, üç yılda 15 bin militanın eğitilmesi planlıyor. ABD'li yetkililer seçilecek kişilerle ilgili iki kriter belirlemişti: Eğitilecek kişilerin tehlikeli gruplarla ilişkisi olmayacak ve IŞİD’le savaşmayı kabul edecek.

Eğit-donat programında 60 kişi!

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, program kapsamında 3 Temmuz itibariyle yalnızca 60 Suriyeli militanın eğitime alınabildiğini söylemişti.

Suriye ordusundan cihatçı örgütlere sert yanıt

'Eğit-donat'ta sıfır mezun!

Nusra Cephesi'nden Dürzi katliamı