Eğit-donat komutanı silahları Nusra Cephesi'ne teslim etti!

Eğit-donat komutanı silahları Nusra Cephesi'ne teslim etti!
Eğit-donat komutanı silahları Nusra Cephesi'ne teslim etti!
ABD ve Türkiye tarafından eğitilip IŞİD'e karşı savaşmak için Suriye'ye gönderilen eğit-donat birliği komutanının, önemli miktarda mühimmat ve malzemeyi Nusra Cephesi'ne teslim ettiği ortaya çıktı.

RADİKAL -  ABD 'nin Türkiye , Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte planladığı Suriyeli militanları eğitip donatma programı büyük fiyaskolarla devam ediyor. İlk grubun büyük bir bölümünün El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi tarafından kaçırılması ve öldürülmesinin ardından, ikinci grubun silahlarının örgüte teslim edildiği ortaya çıktı!

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), IŞİD ile mücadele kapsamında eğitilip silahlandırılan Yeni Suriyeli Güçler'in bir komutanının, koalisyonun birliğine verdiği silah ve ekipmanı, Suriye’de Nusra Cephesi’nin kontrolünde bulunan alandan güvenli geçebilme karşılığında örgütün arabulucusuna teslim ettiği noktasında bilgilendirildiklerini açıkladı.

30.Bölük Nusra Cephesi'yle 'savaşmak istemiyor'

SİLAHLARIN YÜZDE 25'İ

CENTCOM sözcülerinden Yarbay Patrik Ryder, yaptığı yazılı açıklamada, "Yeni Suriyeli Güçler birliği, bugün koalisyon temsilcileriyle temasa geçti ve bizi 21-22 Eylül'de, kendilerine verilen teçhizatların yaklaşık yüzde 25’ine tekabül eden 6 kamyonet ve cephanesinden bir bölümünü şüpheli Nusra Cephesi arabulucusuna verdiği konusunda bilgilendirdi” ifadesini kullandı.

Ryder, “Eğer doğruysa, Yeni Suriyeli Güçler üyelerinin Nusra Cephesi’ne teçhizat sağladığı bildirimi çok kaygı uyandırıcı ve bu, Suriyeli muhaliflerin eğitilip donatılmasına yönelik programın talimatlarının ihlalidir” değerlendirmesinde bulundu verdi.

ABD'den eğit-donat programına devam kararı

DAHA ÖNCE YALANLAMIŞLARDI

Nusra Cephesi’nin bu hafta başında koalisyonun verdiği silahlarla sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunduğunu, Suriye’ye son giriş yapan üyelerin de ülkeye girerken Nusra Cephesi'ne silahlarını teslim ettiğine dair iddiaları hatırlatan Ryder, CENTCOM’un bu görseli analiz ettiğini ve fotoğrafın, daha önce farklı eğitim programına katılmış bir Yeni Suriyeli Güçler militanının sosyal medyadaki sayfasından alınan eski fotoğraf olduğunu belirlediğini aktardı.

Yedi eğit-donat mensubu serbest

Ryder, “Bu yeni bilgi ışığında, kamuoyunun bildiğimiz gerçekler konusunda en kısa sürede bilgilendirilmesini istedik. Tam anlamıyla ne olduğunu ve buna uygun yanıtını vermek için elimizdeki tüm yollara başvuruyoruz” açıklamasında bulundu.

Esad: Eğer mültecilerin kaderi Avrupalıları endişelendiriyorsa, teröristlere desteklerini kessinler

CENTCOM, çarşamba günü basın ve sosyal medyada yer alan haberlerin aksine, koalisyonun dağıttığı tüm silahlar ve ekipmanın Yeni Suriyeli Güçler üyelerinin kontrolü altında bulunduğu bildirmişti. (AA)

ABD: Eğit-donat programında 4-5 kişi kaldı