Eğit-donat programında 60 kişi!

Eğit-donat programında 60 kişi!
Eğit-donat programında 60 kişi!

Fotoğraf arşivdir

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, eğit-donat programı kapsamında yalnızca 60 Suriyelinin eğitime alınabildiğini açıkladı. Programın hedefiyse 3 yılda 15 bin kişilik bir ordu oluşturmak.

RADİKAL – ABD ’nin Türkiye , Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte planladığı Suriyeli militanları eğitip donatma programında sorunlar çıkmaya devam ediyor. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, program kapsamında 3 Temmuz itibariyle yalnızca 60 Suriyeli militanın eğitime alınabildiğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre Carter, militan sayısındaki azlığa gerekçe olarak ABD’nin seçilecek kişileri “titizlikle” incelemesini gösterdi. Carter, “Daha fazla kişiyi eğitime alabilmek için eğit-donat programımızın güvenlik incelemesi sürecini kolaylaştırma yolları arıyoruz. Aynı zamanda müfredatımızı düzeltiyoruz, ılımlı muhalefete erişimimizi genişletiyoruz ve ilk eğitim sınıfından öğrendiğimiz dersleri programa dahil ediyoruz” ifadesini kullandı.

Mikdad: Eğit-donat Suriye'ye saldırıdır

Mayıs’ta Ürdün’de, daha sonra da Türkiye’de başlatılan eğit-donat programı yılda en az 5 bin militanı eğitmeyi planlıyor. ABD'li yetkililer seçilecek kişilerle ilgili iki kriter belirlemişti: Eğitilecek kişilerin tehlikeli gruplarla ilişkisi olmayacak ve IŞİD’le savaşmayı kabul edecek.

'Eğit-donat'ta sıfır mezun!

Associated Press, 30 Haziran’da programdakilerin sayısının 100’ü bulmadığını duyurmuştu.

Suriye ordusundan cihatçı örgütlere sert yanıt

ABD'den eğit-donat açıklaması