Eğit-donat resmen bitti

Eğit-donat resmen bitti
Eğit-donat resmen bitti
Amerikan New York Times gazetesi, eğit-donat programının resmen sona erdiğini yazdı.

RADİKAL - ABD ’nin Türkiye , Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte planladığı Suriye’deki ‘ılımlı muhalifleri’ eğitip donatma programı resmen sona erdi. Amerikan New York Times gazetesi, 500 milyon dolarlık programın sona erdiğini yetkililerin bugün içinde duyuracağını aktardı. ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Başkan Barack Obama'nın birkaç saat içinde konu hakkında açıklama yapacağı belirtildi. 

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Londra'da yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın "kısa süre içinde" konuya ilişkin açıklama yapacağını söyledi. İngiliz mevkidaşı Michael Fallon'la düzenlediği basın toplantısında konuşan Carter, "İlk çalışmalardan memnun değildim. Birçok farklı yaklaşım geliştirdik... (Başkan Obama'nın) onayladığı ve hayata geçireceğimiz önerilere yönelik ondan bir şeyler duyacaksınız" dedi. 

Associated Press'in haberine göre; Carter, eğit-donat programının Suriye'deki "ehil Kürt ve başkaca güçlerle birlikte çalışmaya odaklanmak" için değiştirileceğini ifade etti. 

Eğit-donat programındaki sorunlar, ilk olarak programda eğitilecek militan sayısının azlığıyla ortaya çıkmıştı. Mayıs’ta Ürdün’de, daha sonra da Türkiye’de başlatılan eğit-donat programı yılda en az 5 bin militanı eğitmeyi planlıyordu, ancak 60 kişide kaldı. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, program kapsamında 3 Temmuz itibariyle yalnızca 60 Suriyeli militanın eğitime alınabildiğini söylemiş ve şaşkınlık yaratmıştı.

Bir çöküş öyküsü: Eğit-donat

DÖRT-BEŞ KİŞİ KALMIŞTI

Eğit-donat’ta en büyük sorun ise ilk grup olan 30’uncu Bölük Suriye’ye geçtikten sonra baş gösterdi. El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi, 12 Temmuz’da sınırı geçen grubun Türkmen komutanı Albay Nedim Hasan ve yardımcısının da aralarında bulunduğu 18 militanı kaçırdı. Örgüt, 30’uncu Bölük’ün silah ve araçlarına da el koydu. Nusra daha sonra gruba bir kez daha saldırdı ve bu kez beş kişiyi öldürdü, 16 kişiyi yaraladı ve sekiz kişiyi daha kaçırdı. Esad karşıtı örgütlere yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Nusra’nın daha sonra beş kişiyi daha kaçırdığını açıklayınca, Suriye’ye geçen gruptan sağlam halde iki kişi kaldığı ortaya çıktı. Ne var ki, Eylül’de yapılan resmi açıklamada bu sayının dört-beş olduğu belirtildi ve “Program yavaş bir başlangıç yaptı. Şu anda ilerlediğimiz hızla başlangıçta belirlediğimiz hedefe erişemeyeceğiz” denildi.

AP: Ahrar'uş Şam kendini ılımlı muhalif olarak göstermeye çalışıyor

SİLAHLAR NUSRA’YA TESLİM

Eğit-donat programında ikinci grup Suriye’ye girdikten sonra bir şok daha yaşandı. ABD Merkez Komutanlığı, ikinci grubun, silahlarının yüzde 25’ini Nusra’ya teslim ettiğini duyurdu ve bunun, programın ihlali anlamına geldiğini açıkladı. Nusra militanları ise ABD’nin gönderdiği silahlarla fotoğraflarını sosyal medyada propaganda amaçlı kullanmaya çoktan başlamıştı.

Muallim: Suriye halkı adına kimse karar veremez

EĞİT-DONAT DEVAM EDECEK Mİ?

İkinci grubun silahlarını Nusra’ya teslim etmesi sonrası ABD programa ara verildiğini açıklamıştı. Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook, tüm gelişmelere rağmen eğit-donat programının iptal edilmediğini ve üçüncü grubun eğitiminin sürdüğünü vurgulamıştı, ancak yeni katılımcıları seçme süreci askıya alınmıştı. 

Obama'dan eğit-donat itirafı