Eğit-donat'ta hayal kırıklığı sürüyor

Eğit-donat'ta hayal kırıklığı sürüyor
Eğit-donat'ta hayal kırıklığı sürüyor
ABD'nin Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte planladığı Suriyeli militanları eğitip donatma programındaki sorunlar sürüyor. Nusra Cephesi'nin ABD destekli militanları kaçırmasının ardından açıklama yapan ABD'li yetkililer ve 30.Bölük mensupları, şaşkın olduklarını söylüyor.

RADİKAL - ABD'nin Türkiye , Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte planladığı Suriyeli militanları eğitip donatma programı büyük fiyaskolarla devam ediyor. İlk olarak hedeflenen 5 bin militan sayısına ulaşamayıp yalnızca 60 militanda kalarak hayal kırıklığı yaşayan “eğit-donat” programında, eğitilip silahlandırılan 54 kişilik 30. Bölük'ten birçoğu El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi tarafından kaçırılmıştı. Nusra, kaçırma gerekçesi olarak, 30. Bölük'ün ABD'yle Nusra'ya karşı işbirliğini göstermişti. ABD'li yetkililer ve 30.Bölük mensupları ise şaşırdıklarını dile getiriyor. 

5 BİN HEDEFLENDİ, 60'TA KALDI

Eğit-donat programındaki sorunlar, ilk olarak programda 'eğitilecek' militan sayısının azlığıyla ortaya çıktı. Mayıs’ta Ürdün’de, daha sonra da Türkiye’de başlatılan eğit-donat programı yılda en az 5 bin militanı eğitmeyi planlıyordu, ancak 60 kişide kaldı. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, program kapsamında 3 Temmuz itibariyle yalnızca 60 Suriyeli militanın eğitime alınabildiğini söylemiş ve şaşkınlık yaratmıştı.

Reuters’ın haberine göre Carter, militan sayısındaki azlığa gerekçe olarak ABD’nin seçilecek kişileri “titizlikle” incelemesini göstermişti. Carter, “Daha fazla kişiyi eğitime alabilmek için eğit-donat programımızın güvenlik incelemesi sürecini kolaylaştırma yolları arıyoruz. Aynı zamanda müfredatımızı düzeltiyoruz, ılımlı muhalefete erişimimizi genişletiyoruz ve ilk eğitim sınıfından öğrendiğimiz dersleri programa dahil ediyoruz” ifadesini kullanmıştı. 

ABD'li yetkililer seçilecek kişilerle ilgili iki kriter belirlemişti: Eğitilecek kişilerin tehlikeli gruplarla ilişkisi olmayacak ve IŞİD’le savaşmayı kabul edecek.

Eğit-donat iddiası: ABD her militan için 4 milyon dolar harcadı

'HER MİLİTAN İÇİN 4 MİLYON DOLAR'

Militan sayısının bu denli düşük olduğunun açıklanmasının ardından ABD'nin eğit-donat programı için ayırdığı 500 milyon dolarlık bütçenin neredeyse yarısını harcadığı iddia edilmiş ve söz konusu iddianın doğru olması durumunda ABD'nin her bir militan için 4 milyon dolar harcamış olduğu vurgulanmıştı. 

Politico’nun ulaştığı ismini vermek istemeyen bir kaynak, “500 milyon doların neredeyse yarısı, çoğunlukla Suriyeli militanları eğitmek için kullanılan ekipmana harcandı” demişti.

'Eğit-donat'ta sıfır mezun!

SADECE 7 KİŞİ KALDI

12 Temmuz’da Suriye'ye giren 54 kişilik eğit-donat grubunun bir bölümü sadece 2 hafta içinde IŞİD’e karşı tek kurşun atmaya fırsat bulamadan Nusra tarafından ya kaçırıldı ya da öldürüldü. Geri kalanlar ise Kürtlere sığındı. Aralarında birçok Türkmen olan eğit-donat kapsamındaki 30’uncu Bölük’e ilk darbe perşembe günü geldi.

Reuters’a göre El Nusra Cephesi, grubun lideri Nedim el Hasan’ı ve beraberindeki 17 kişiyi Halep’in kuzeyinde kırsal bir bölgede kaçırdı. 30’uncu Bölük, liderlerinin ve üyelerinin bırakılması çağrısı yaptı. Ancak hemen ertesi gün Nusra’dan ikinci darbe geldi. Nusra Cephesi militanları, bölüğün Halep’e bağlı Azez ilçesinin Malikiye köyünde bulunan karargâhını kuşatarak taaruza geçti. AA’ya göre çatışmalar sonunda 5 bölük üyesi öldürüldü, 16’sı da yaralandı. Nusracılar, 8 militanı da kaçırdı. Böylece geriye 54 kişilik bölükten sağlam halde 7 kişi kaldı. Onlar da yaralananlarla birlikte ABD’nin hava desteği vermesinden yararlanarak Halep’te PKK ’nın Suriye kolu PYD’nin kontrolündeki Afrin bölgesine sığındı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, çatışmalarda Nusra’nın 25 militanını kaybettiğini açıkladı. Bazı haber kaynakları ise 30’uncu Bölük’ün öldürülen savaşçılarının sayısının 20’yi bulduğunu iddia etti.

Nusra Cephesi'nden Dürzi katliamı

ABD: NUSRA'NIN SALDIRACAĞINI TAHMİN ETMİYORDUK

Öte yandan, New York Times'a konuşan ABD'li yetkililerse, Nusra'nın hamlesi nedeniyle şaşırdıklarını ifade etti. Haberde, ABD'lilerin eğittiği grubun IŞİD ya da Suriye ordusuna karşı savaşmak için çaba sarf ettikleri, ancak Nusra Cephesi'nden bir saldırı ummadıkları aktarılıyor. Hatta, ABD'liler, Nusra Cephesi'nin 30. Bölük'ü, IŞİD'e karşı müttefik olarak savaşacakları için memnuniyetle karşılayacaklarını tahmin ediyormuş.

Eski bir ABD'li yetkili, durumu "Böyle olması beklenmiyordu" diyerek açıklıyor. Kaçırılan grubun liderlerinden birisi de, Nusra Cephesi'nin kendilerine garanti verdiğini söylemişti. Üst düzey bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, eğitilenlere yönelik tehdidin yanlış değerlendirildiğini kabul ediyor. Yetkili, ABD'nin Nusra'nın 30. Bölük'e neden saldırdığının araştırıldığını da söylüyor.

Cihatçılar Şii köylerine saldırmaya devam ediyor: 1 günde 1200 roket!

NUSRA: ESAS HEDEF BİZİZ

Nusra Cephesi’nin Halep’teki sözcülerinden Ebu Enes el Şami, Al Jazeera’ye konu hakkında açıklamalar yaptı. Şami, “30. Piyade Tümeni ABD tarafından Türkiye’de eğitilmiş bir grup. Birkaç gün önce Suriye’ye girdiler. ABD'nin Suriye’de terörle savaş için yaratmaya çalıştığı bir ulusal ordu. Biliyorsunuz ki ABD Nusra Cephesi’ni terör örgütü olarak nitelendiriyor. Bu piyade bölüğünbölüğünin de esas amacı Nusra Cephesi’ne karşı savaşmak. Suriye’nin kuzeyinde aldığımız bilgilere göre 30. Piyade Tümeni Nusra Cephesi’nin savaşçı sayısı, silahları ve savaş planlarıyla ilgili bilgi toplamaktaydı” diye konuştu.

Şami, “Suriye topraklarında savaşmakta olan bütün muhalif savaşçılarla geçiniriz. Ancak bu grup kendisini amacı terörle mücadele olan ulusal bir ordu olarak tanımlıyor. Hiçbir zaman rejime karşı mücadele ettiklerini söyleyen bir açıklama yayınlamadılar. Eğer rejimle mücadele etmek isteseler, onlarla birlikte plan yapar ve bütün cephelerde beraber savaşırdık” dedi.

Eğit-donat programında 60 kişi!

'ANLAŞMAYA İHANET ETTİLER'

30. Bölük’ten Yüzbaşı Ammar Vavi de Al Jazeera’ye konuştu ve Şami’nin söylediklerine karşı çıktı. Vavi, “Şami’nin söylediklerinin hiçbir temeli yok. Nusra 30. Piyade Tümeni’ne, hem kendileri hem de Ahrar-uş Şam ile koordinasyon olduğu halde saldırdı. 30. Piyade Tümeni’nin ana amacı IŞİD’e karşı savaşmak, bilhassa Mare’de ve diğer yerlerde birkaç gün önce giriştikleri katliamlardan sonra. Ancak Nusra Cephesi, 15 gün önce gruba ve komutanına güvenli geçiş verilmesinden sonra, anlaşmamıza ihanet etti. Savaşçılarımıza karşı yapılan bu saldırıdan dolayı şoktayız” diye konuştu.

Vavi, “ABD'nin savaşçıları olduğumuza dair iddialar doğru değil. Savaşçılarımız IŞİD’e ve rejime karşı, halkın güvenliği için mücadele veren Suriyelilerdir. Nusra’yı veya müttefiklerini suçlamıyoruz. Amerikan piyonları olduğumuzu iddia edenler yanlıştadır. IŞİD’e ve Suriye halkına karşı suç işleyen kim varsa hepsine karşı mücadele ediyoruz. Suriye halkı için mücadele eden herkesle koordinasyona hazırız. Bunu kanalınız vasıtasıyla ilan ediyorum, IŞİD’e ve onları destekleyen kimlerse, rejim, İran veya Hizbullah, hepsine karşı savaşacağız”  dedi. 

ABD, SURİYE ORDUSUNDAN DA 'KORUYACAK'

ABD tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin, yetiştirdiği "muhalifleri" Suriye ordusundan da koruyacağı söylendi. Reuters'ın haberine göre ABD'li yetkililer, kendileri tarafından yetiştirilen "muhalifleri" her durumda hava saldırıları ile koruyacağını açıkladı. Buna Suriye ordusunun saldırılarının da dahil olduğu söylenerek, Suriye ordusuna saldırılabileceği bildirildi.

Haberde ABD'nin kararı sebebiyle Suriye'de savaşın daha da derinleşebileceği belirtilirken, Suriye ordusunun koalisyon uçaklarına saldırmadığı, muhtemelen ABD'nin eğittiği güçlere de saldırmayacağı ancak bu ihtimalin gözardı edilmek istenmediği söylendi. Ancak bölgedeki pek çok örgütün ABD tarafından yetiştirilen güçlere saldırmak isteyeceği belirtiliyor.

'Eğitilip donatılan' 18 kişi Suriye'ye döner dönmez kaçırıldı!

'BATI’NIN ELİNİ KESTİK'

Öte yandan Nusra, 30.Bölük'ü kaçırma anının görüntülerini yayınladı. Videoda esir alındığı söylenen 5 kişi elleri başlarında yürürken görülüyor. Rehin alınanlardan biri kameraya kendilerine ABD tarafından Türkiye’de bir buçuk ay eğitim verildiğini anlatıyor. Militan, kendilerine M16 saldırı silahları ve nakit para verildiğini söylüyor. Yüzü maskeli bir Nusra üyesi ise 30’ncu Bölük üyelerini yakalayarak “Suriye’deki ABD'lilerin ve Batı’nın elini kestiklerini” söylüyor. Rehin aldıkları kişilerin ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Nusra’ya karşı düzenlediği hava saldırılarına yardım ettiğini kaydeden yüzü kapalı şahıs, “Batı ile işbirliği yaptıkları açık” diyor.

Nusra Cephesi, 'eğit-donat' askerlerin 8'ini daha tutukladı, 5'ini öldürdü