'Eğit-donat'ta sıfır mezun!

'Eğit-donat'ta sıfır mezun!
'Eğit-donat'ta sıfır mezun!
ABD-Türkiye-Suudi Arabistan ve Katar ortaklığıyla planlanan 'Suriyeli muhalifleri eğitip donatma programı'na katılan kişi sayısı 100'ü bulmadı. Programı tamamlayan kişi sayısı ise sıfır!
Haber: FEHİM TAŞTEKİN / Arşivi

RADİKAL - ABD ’nin Türkiye , Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte planladığı Suriyeli muhalifleri eğitip donatma programı, tökezliyor.
Hesapta bu yıl 5400 kişi eğitilecekti ama şu ana kadar eğitime alınan kişi sayısı 100’ü bulmadı.

Eğitimi tamamlayan kişi sayısı ise sıfır. ABD’nin 500 milyon dolar bütçe ayırdığı program, 3 yılda 15 bin kişilik bir ordu oluşturmayı hedefliyor.

ABD seçilecek kişilerle ilgili iki önemli kriter belirlemişti: Eğitilecek kişilerin tehlikeli gruplarla ilişkisi olmayacak ve IŞİD’le savaşmayı kabul edecek.

Kriterler konusunda Türkiye ile anlaşmazlık yaşanmıştı. Türkiye ‘ılımlı ordu’nun hem IŞİD hem rejimle savaşmasını şart koşarken ABD, IŞİD’le savaşı öncelik haline getirmişti.

AP’ye göre mayısta başlayan programa gönüllü olan 6 bin kişiden 1500’ü kabul edildi. Ancak elemeden geçenlerden bir kısmı sonradan ortaya çıkan sorunlar ve sakıncalı ilişkileri nedeniyle evlerine gönderildi.

Hangi ülkede kaç kişinin eğitildiğine dair detay verilmedi. Pentagon daha önce Ürdün’de 90 kişinin eğitime alındığını açıklamıştı.

Yetkililer hâlihazırda eğitime alınan kişi sayısının 100’ün altına düştüğünü kaydetti.

Bu yıl Türkiye’de eğitilecek kişi sayısı 2 bin olarak belirlenmişti.

Kırşehir’de başlayan eğitim için 3 bin kişi başvurmuş ama sadece 400’ü kabul edilmişti.

Pentagon sözcüsü Steve Warren, elemede kriter çıtasının çok yükseğe konulduğunu söyledi.

Halep’teki muhalif komutanlardan Abdülcebbar Ebu Sabit, Amerikalıların daha çok ordudan ayrılmış askerlere ilgi gösterdiğini belirterek, “ABD’liler sadece IŞİD ile savaşmayı isteyen asileri eğitmek istediklerini söylüyor. Savaş IŞİD, rejim ve devrime karşı herkese karşı yürütülmeli” dedi. 


  http://www.radikal.com.tr/138873013887301

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Akıl niye vardır bilmiyorum - Dedemkorkut

  Evet, Ermeni olmak önemini yitirmiş. Çünkü önemli olan Ermenilik değil, zihniyetmiş.Yani CHP'li ve özellikle de HDP'li olmakmış. Açıkçası bir Ermeninin AKP 'de ne işi varmış! CHP cumhuriyetinin ellerinden aldığı malların bir kısmını geri veren bir partiye vekil olunur muymuş? Ağzını açtığında şaplağı indiren zihniyet varken sana "derdin ne" diyene selam verilir miymiş? Alanı kutsayıp vereni kötüleyen, yani hakkaniyete kör kalan bir kafa Ermeni, Kürt veya Türk olsa ne olur. Aynı sepette olduktan sonra. Belli ki, insanlar boşuna çıldırmıyor.