Ehud Barak 'zirvede bıraktı'

Ehud Barak 'zirvede bıraktı'
Ehud Barak 'zirvede bıraktı'
İsrail'de seçim öncesi Savunma Bakanı, sürpriz bir kararla 'siyasete veda' dedi. Barak kariyerini bitirmek için iyi bir dönemde olduğunu belirtti.

TEL AVİV - İsrail’in geçen hafta Gazze’yi vuran ‘Bulut Sütunu Operasyonu’nun ardından Savunma Bakanı Ehud Barak sürpriz bir şekilde siyasete veda kararı aldı. Barak, 22 Ocak’taki seçimde yeni hükümet kurulana kadar görevine devam edeceğini ancak daha sonra tüm siyasi kariyerine nokta koyacağını duyurdu. 70 yaşındaki Barak, bundan sonraki hayatında kişisel ve aile yaşamına önem vereceğini vurguladı: “Çalışmak, yazmak, yaşamak ve iyi vakit geçirmek istiyorum. İstifa kararım aileme daha fazla zaman ayırmak isteğimden kaynaklanıyor. Yeni hükümetin oluşumunun 3 ay içinde tamamlanmasıyla savunma bakanı olarak görevlerimi sonlandıracağım. Siyaset alanında daha fazla yapabileceğim bir şey kalmadı. Zaten siyaset yapmak hiçbir zaman özel arzum olmadı. Ülkeme hizmetin birçok yolu var. Tek yol siyaset değil.”

‘Gazze hezimetinin sonucu’
Başbakan Benyamin Netanyahu, Twitter mesajında, ülkesine hizmetinden dolayı Barak’a teşekkür ederken “Devletin güvenliğine olan katkılarını takdir ediyorum” dedi. Hamas sözcüsü Fevzi Barhum ise Barak’ın kararı için “Netanyahu hükümetinin bu operasyondaki siyasi ve askeri başarısızlığının kanıtı” değerlendirmesi yaptı. Ocak 2011’de İşçi Partisi’nden ayrılarak Bağımsızlık Partisi’ni kuran Barak’ın sürpriz istifası soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Zira anketlere göre, Gazze operasyonu sonrasında Netanyahu’ya verilen destek azalırken Barak’ın popülaritesi de artmıştı. Hatta Barak, seçimde Netanyahu’nun en güçlü rakibi olarak gösterilirken, ABD Başkanı Barack Obama’nın da desteğini aldığı iddia ediliyordu.

Hezimet bekleniyordu
Barak’ın istifasında şahsi popülaritesinin artmasına karşın partisinin kaybedeceğini gösteren anketlerin etkili olduğu belirtildi. Zira anketlere göre 120 üyeli Knesset’te 5 üyeye sahip Bağımsızlık Partisi, 22 Ocak’ta en fazla 3 sandalye kazanabilecek. Bu sebeple Barak’ın Kadima Partisi liderliğinden istifa eden Tzipi Livni ile güçlerini birleştireceği iddia edildi. Ancak ikilinin, merkezde yer alacak bir parti kuracağı iddiaları Livni’nin, ‘Barak’a yeni hayatında iyi şanslar dilemesi’ üzerine boşa çıktı. Barak’ın vekil olmasa da yeni kabinelerde bakanlığa davet edilmesinin mümkün olduğu belirtildi. Barak’ın Gazze operasyonunun ardından kariyerini sona erdirmek için iyi bir noktada olduğuna inandığı yani ‘zirvede bırakmak istediği’ yorumları da yapıldı.

Operasyonların adamı: E. Barak Savunma Bakanı Ehud Barak, 1959’da girdiği İsrail ordusunda 39 yıl görev yaptı. 1991’de ülke tarihinin en genç genelkurmay başkanı oldu. 1972 Münih Olimpiyatları’nda 11 İsrailli sporcuyu rehin alan Filistinli Kara Eylül’ün kaçırdığı Sabena uçağına müdahale eden ekibi yönetti. 1976’da yine Kara Eylül’ün Uganda’nın Entebbe Havaalanı’nda rehin aldığı İsrailli yolcularla dolu uçağa yönelik operasyonun mimarıydı. Oslo süreci ve Ürdün ile barış görüşmelerinde yer aldı. 1995’te İşçi Partisi’nden siyasete atıldı, içişleri, dışişleri ve başbakanlık koltuklarında oturdu. (AP-REUTERS-AA)