Ekvador, Assange'ı kabul etti

Ekvador, Assange'ı kabul etti
Ekvador, Assange'ı kabul etti
Ekvador hükümeti Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'de adil yargılanma hakkına sahip olamayacağını ve idam cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini belirterek sığınma hakkı verildiğini açıkladı

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, TSİ 15.10’da sığınma hakkıyla ilgili kararın açıklanacağı basın toplantısına başladı. Patino sözlerinin başında İngiltere 'nin "Assange'ı vermezseniz elçiliği basarız" minvalindeki mektubunu kınadı. Assange'ın ABD 'ye gönderilmesi halinde adil yargılanma hakkına sahip olamayacağını ve idam cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini belirten Patino, Wikileaks kurucusuna sığınma hakkı verildiğini açıkladı. Patino'nun açıklaması alkışlarla karşılandı.İNGİLTERE: YİNE DE İADE EDECEĞİZ

İngiltere, Ekvador'un Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'a siyasi sığınma tanımasının "hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini" ve Assange'ı İsveç'e iade etmeleri konusundaki yükümlülüklerini yerine getireceklerini bildirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı yayımladığı bildiride, Ekvador'un bu kararından dolayı "düş kırıklığına uğradıkları" belirtilerek, "mevzuat gereği, İngiliz yetkililerin, bütün temyiz yollarını tüketmiş olan Assange'ı İsveç'e iade etme yükümlülüğünün bulunduğunu ve bu yükümlülüğün yerine getirileceği, bu bağlamda Ekvador hükümetinin kararının hiçbir şeyi değiştirmediğini" kaydetti.

Bildiride, bakanlığın, İngiliz yetkililerin iade anlaşması çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirmesine olanak tanıyan ve görüşmeler yoluyla elde edilecek bir çözüm arayışında olduğu da belirtildi.

Ekvador, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın sığınma talebini kabul ettiklerini açıklamıştı.

Ekvador'un başkenti Quito'da bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Ricardo Patino, 19 Haziran'da Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınan Assange'ın gerçek bir siyasi zulümle karşı karşıya olduğuna inandıkları için sığınma hakkı tanıdığını söylemişti.

Patino, Assange'ın adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine ve ABD'ye iade edilmesi durumunda ömür boyu hapis ve hatta idama mahkum edilebileceğine işaret etmişti.