El Arabiya: Türk pilotları Suriye Ordusu öldürdü

El Arabiya: Türk pilotları Suriye Ordusu öldürdü
El Arabiya: Türk pilotları Suriye Ordusu öldürdü
El Arabiya televizyonu Suriye istihbaratına ait olduğu iddia edilen "çok gizli" belgeler yayınladı.

Suriyeli muhaliflerin sızdırdığı belgelere göre, 22 Haziran’da Akdeniz’e düşen Türk jetindeki iki pilotu Suriye ordusu sağ buldu. "Savaş esiri" muamelesi yapılan pilotlar, Moskova’dan geldiği öne sürülen emirle “doğal yollardan” öldürülüp cesetleri deniz dibine yerleştirildi.

Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi ile bağlantılı olan MBC grubunun sahip olduğu, Dubai merkezli El Arabiya televizyonunda bu akşam yayınlanan haber , kanalın elinde bulunan, Suriye rejimine ait olduğu iddia edilen “çok gizli belgelere” dayanıyor. El Arabiya, Suriyeli muhaliflerden aldığı bu belgelerin bir kısmını doğrulatmayı başardığını belirterek, Akdeniz’de düşen Türk jetinin akıbetiyle ilgili iddialarla yeni bir haber dizisine başladı.

PKK İLE İLGİLİ İDDİALAR

El Arabiya televizyonu tarafından yayınlanan ve Suriye istihbaratına ait olduğu iddia edilen “çok gizli” belgeler arasında PKK'yla ilgili ciddi iddialar da yer alıyor.

Söz konusu iddiaların yer aldığı belge, Suriye Devlet Başkanlığı çıkışlı ve tüm Suriye dış istihbarat birimlerine hitap ediyor:

Belgede, Suriye hükümetinden Türk hükümetine bir mesaj göndermesi isteniyor ve bu mesajda Şam'ın "PKK’yı Türkiye sınırında harekete geçirebilecek kapasiteye" sahip olduğu imasının yapılması ve Ankara ’nın herhangi hasmane hareket durumunda karşılaşacağı tehlike konusunda bilgilendirilmesi öneriliyor.