El Cezire muhabiri 7 yıl sonra serbest

El Cezire muhabiri 7 yıl sonra serbest
El Cezire muhabiri 7 yıl sonra serbest

aL7 yıldır tutuklu kalmasının kendisini mesleğinden uzaklaştırmayacağına dikkati çekti

İspanya'da terör örgütleri ile bağlantılı olma suçlaması ile 7 yıldır tutuklu bulunan El Cezire muhabiri Allony işine döndü

İSTANBUL - ABD 'nin Afganistan'da Taliban'a karşı yürüttüğü savaşta Kabil'den yayın yapan tek gazeteci olan Suriye doğumlu El Cezire muhabiri Tayser Alluni, terör örgütleri ile bağlantılı olma suçlaması ile 7 yıldır tutuklu kaldığı İspanya'dan Katar'a döndü.

El Cezire kanalının bildirdiğine göre, Allony, Doha Havaalanı'ndan doğruca çalıştığı El Cezire televizyonunun binasına giderek burada meslektaşları ile hasret giderdi.

‘NE OLURSA OLSUN GAZETECİLİĞE DEVAM’
Allony, “Gazeteciliği bedeli ne olursa olsun yapmaya devam edeceğini” belirterek, 7 yıldır tutuklu kalmasının kendisini mesleğinden uzaklaştırmayacağına dikkati çekti.

El Cezire'de tekrar ekranlara döneceğini kaydeden Alluni, hafızalarda Amerika Birleşik Devletleri'nin 2001 yılında Afganistan'a yaptığı müdahalelerin yayınlarını dünya kamuoyu ile paylaşarak yer edinmişti.

Alluni, 2003 yılında da ABD'nin Irak'a yönelik askeri müdahalesi ile Bağdat'da El Cezire kanalı üzerinden izleyicilerin karşısına çıktı.

1955 Suriye doğumlu Alluni, 1983 yılında İspanya'da ekonomi okudu. 1988'de İspanyol vatandaşlığına kabul edilen Alony 1999'da El Cezire'nin Kabil temsilcisi olarak görev yapmaya başladı. 2005 senesinde ise terör örgütleri ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle tutuklandı.(aa)