El Kaide liderinden 'Rusya'ya karşı birleşin' çağrısı

El Kaide liderinden 'Rusya'ya karşı birleşin' çağrısı
El Kaide liderinden 'Rusya'ya karşı birleşin' çağrısı
Yayınladığı ses kaydında cihatçılara seslenen El Kaide lideri Ayman el-Zevahiri, 'ABD ve Rusya'nın Suriye ve Irak'taki saldırılarına karşı birleşin' çağrısı yaptı.

RADİKAL - El Kaide lideri Ayman el-Zevahiri, tüm cihatçıları kendi aralarında savaşmaya son verip, Suriye ve Irak'taki ‘Rusya ve Batı tehdidine' karşı birlik olmaya çağırdı.

Reuters’ın haberine göre Zevahiri, cihatçı gruplara aralarındaki çekişmelere son vererek Rusya'ya karşı güç birleştirme çağrısı yaptı. Ses kaydında Zevahiri, "ABD, Rusya, İran, Nusayriler ve Lübnan Hizbullah’ı bize karşı koordine oluyor. Biz onlara karşı gücümüzü birleştirmek için aramızdaki savaşı durdurmaktan aciz miyiz" çağrısı yapıyor.

Suriye ordusu, El Nusra komutanını öldürdü

'Her yerdeki ve tüm gruplardaki cihatçılara' seslenen Zevahiri şöyle konuştu:

"Amerikan, Avrupalı, Rus, Rafızi ve Nusayri bir saldırının altındayız. Bundan dolayı Doğu Türkistan’dan Fas’a kadar uzanan coğrafyada İslam’a ve ümmete karşı olan bu şeytani ittifaka karşı tek saf olarak durmamız gerekiyor."

Rus jetleri ilk kez Dera'yı vurdu

IŞİD'İ REDDETMİŞTİ

Ses kaydının ne zaman alındığı net olarak bilinmese da Zevahiri'nin Rusya’nın 30 Eylül'de Suriye'de başlattığı hava saldırılarından bahsetmesi nedeniyle, bunun geçtiğimiz ay içinde yapıldığı anlaşılabilir. Suriye'de faaliyet gösteren El Kaide'ye bağlı Nusra Cephesi, Esad güçlerinin yanı sıra 2014'ten bu yana IŞİD'le de çatışıyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında Zevahiri’ye ait olduğu öne sürülen bir başka ses kaydında El Kaide lideri, örgütün eski bir figürü olan Ebubekir Bağdadi’nin liderliğindeki IŞİD’in 'meşruiyetini' reddetmişti. Ancak aynı ses kaydında kendisi Irak veya Suriye’de olsaydı, Batı'nın ittifakına karşı bu örgütle işbirliği yapabileceğini söylemişti.

IŞİD militanı Alman rapçi öldürüldü

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda aktif olan ve IŞİD’e bağlılığını açıkladıktan sonra ismini Ensaru Beytul Makdis’ten Sina Eyaleti’ne çeviren bir örgüt, üzerindeki 224 kişiyle beraber Mısır’da düşen Rus uçağı olayının sorumluluğunu üstlenmişti. Örgütün bu iddiasını reddeden Rusya, uçağın hedef alındığına dair delilin olmadığını söylemişti. (Al Jazeera)

Rusya: Esad'la diyalog olmadan Suriye'de çözüm imkansız

Bin Ladin'in akrabası Nusra lideri öldürüldü