El Kaide tezahüratlarla boğaz kesti!

El Kaide tezahüratlarla boğaz kesti!
El Kaide tezahüratlarla boğaz kesti!
Suriye'nin Halep kentinde El Kaide'li militanların yüzlerce kişi önünde yaptığı infaz, savaşın kontrolden ne kadar çıktığının göstergesi oldu.

Time dergisi, dün Suriye ’den inanılmaz fotoğraflar yayınladı. Derginin Suriye’de görev yapan ancak ismini vermeye çekinen bir fotoğrafçıdan aldığı karelerde Esad rejimine sadık bir askerin El Kaide’li muhalifler tarafından infazı saniye saniye görülüyor. Halep yakınlarındaki olay, Suriye’de El Kaide’nin Irak’taki kolu Irak İslam Emirliği’nin ne kadar hakim olduğunu göstermesi açısından da önemli kabul ediliyor. Bu örgütün Suriye’de üzerinde büyük tartışmalar olan El Nusra’yı bile gölgede bıraktığı ve Esad yanlılarını yargısız infaz ettiği belirtiliyor. Bu olayda da El Kaideli militanın infaz ettiği gence suçlarını okuduktan sonra ‘Cezan idam’ dediği ve boğazını kestiği görülüyor. İşte fotoğrafları çeken isimsiz gazetecinin kaleminden 31 Ağustos ’ta yaşananlar:


MÜDAHALE EDEMEDİM
Genç adam meydana getirildi. Gözleri bağlıydı. Ben de ardısıra fotoğraflarını çekmeye başladım. O gün fotoğrafladığım dördüncü infazdı. Çok kötü hissediyordum, birkaç kez kusacak gibi oldum. Ancak kendimi kontrol ettim. Çünkü bir gazeteci olarak bu durumu belgelemeliydim. Tıpkı o gün Halep’in dışındaki üç bölgede yapılan baş kesmeleri belgelediğim gibi. Etrafımıza toplanan kalabalık tezahürat halindeydi. Herkes mutluydu. Eğer müdahale etmeye kalksaydım mutlaka uzaklaştırılırdım ve infaz da devam ederdi. Olanları değiştiremeyeceğimin farkındaydım ve sadece kendimi tehlikeye atmış olurdum. İbretlik bir sahneydi... Buna hiç bir insan muhatap olmamalı. İnsanlık onuru ayaklar altına alındı.

TEZAHÜRATLAR

Öldürülen gencin kaç yaşında olduğunu bilmiyorum ama, yaşça küçüktü. Onu dizlerinin üzerine oturttular. Etrafında ayakta duran isyancılar, bir kağıttan ona suçlarını okudu. Genç ise elleri bağlı bir şekilde dizlerinin üzerinde duruyordu. Buz kesilmiş gibiydi. İki isyancı, gencin kulağına birşeyler fısıldadı. Genç ise masum ve üzgün bir şekilde cevap verdi. Ancak ben konuşulanı anlayamadım çünkü Arapça bilmiyorum. Tam o anda isyancılar, gencin boğazını sıktı. Nefes alamayan kurbanlaarı çırpınmaya başladı. Diğer üç dört isyancı da genci tutuyordu. Boğulmaktan kurtulmak için hala bağlı olan elleriyle mücadele etti. Direnmeye çalıştı ancak, diğerleri ondan kat kat güçlüydüler ve boğazını kestiler. Gencin kesik başını havaya kaldırdılar. İzleyenler ise tezahürat ve havaya açılan ateşlerle karşılık verdi. İzleyiciler sonuçtan memnundu.

Suriye’de yaşanan bu sahne daha çok tarih kitaplarında okuduğumuz Orta Çağ dönemlerinden bir sahne gibiydi. Suriye savaşı bir insanın yüzlerce kişi önünde acımasızca öldürülmesinden keyif alınacak hale geldi. Bir insan olarak böyle bir görüntüye şahit olmayı istemezdim. Ancak gazeteci olarak bir kameram ve sorumluluğum var. Bu kareleri yayınlayarak vicdanımı rahatlatmaya ve unutmaya çalışacağım.


  http://www.radikal.com.tr/1150772115077235

  YORUMLAR
  (35 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  21 yuzyilda dunya - Volkan1

  Maalesef dunyaya bugunden geriye tarihsel olarak bir baktigimizda her uygarlik,her kita,ulus,toplum vs.ayni hizda evrimlesmiyor.Kimi hala ilkel cagda yasayabilirken (Amazondalardaki yerliler,vs)bazilari Ortacagda ( Arap ulkeleri,Afganistan,Afrika ulkeleri),bazi gelismis ulkelerde gunumuz 21 yuzyil demokrasisi icinde yasiyabiliyor.Bu demokrasilerde bile ulkenin %80 gelirinini en ustteki %5 paylasiyor.Ayni gelismis ulkeler cikar ve hegomanya kurmak icin horoz dogusu gibi gelismemis ulkeleri istedikleri gibi etnik-dinsel,irksal,politik vs olarak dovusturebiliyor.Ve bizlerde bu vahsi-barbar goruntuleri iki horozun birbirini oldurmesi gibi (hayvanlarin yasama hakkinin kabul edildigi bu yuzyilda bile) medya da izleyebiliyoruz.

  gör tayip erdoğan - NİHAT12

  İşte erdoğanın esatla hesaplaşmak için dünyanın dört bir tarafından toplayıp suriye halkının üzerine palazladığı kişilikler bunlar.Bunlarmı suriyeye özgürlük getirecek.Tayip erdoğan bunlara bakıp utanması gerek.Birde insan haklarından uluslar arası hukuktan bas ediyor.Bumu sizin hukukunuz.Utanın utanın

  Allah ıslah etsin - PAN-ZEHİR

  Allah bilir kafasını keserken Allahu Ekber diyorlardır.Allah ıslah etsin.

  İSLAMDA KITIR KITIR KESMEK DENİR ADINA - pispor

  Üç defa hacı olan biri yanımda sohbet ediyorum o esnada yanımızdan mini etekli bir hanım geçti hacı şöyle ardından bir baktı bunları kıtır kıtır keseceksin dedi yer İstanbul 1994

  Esede zalim diyenler bunlarmiydi. - kujo84

  Suriye halki yagmurdan kacarken doluya tutulacak gibi gorunuyor.Esedden kurtulucaz diye bir kesimin destekledigi gruplar Esedi aratacak cinsten.Umarim is isten gecmeden erken uyanirlarda zulme karsi mucadeleyi kendi iclerinden cikartirlar.

  hayır hayır!.... - melaye_cizire

  hayır hayır! onlar cani değil, onlar öso'lu kahramanlar, hem öyle olmasa sevgili başbakanımız da dahil biricik hökümetimiz onlara milyardolarları serperler miydi?

  ... - Ariyan

  tayyip erdoga`na, bunları her platformda savunan davutoğlu`na izletin bunları, yedirip içirdikleri, silahlandırıp yaralılarını hastanelerinde tedavi etirdikleri bu vahşi yaratıkların neler yaptığını görsünler.