El Kaide'den Suriyeli muhaliflere destek

El Kaide'den Suriyeli muhaliflere destek
El Kaide'den Suriyeli muhaliflere destek
İran-Rusya-Çin bloğu dışında dünyanın büyük bölümünün destek verdiği Suriyeli muhaliflere bir destek de El Kaide lideri Eymen El Zevahiri'den geldi.

HONG KONG - Aşırı dinci internet sitelerini izleyen SITE kuruluşunun bugün verdiği habere göre, dün yayımlanan bir video kaydındaki mesajında Zevahiri, Suriye rejiminin kendi vatandaşlarına karşı suç işlediğini belirterek, rejime karşı çıkanları övdü.

Suriyelilere, Batı ve Arap hükümetlerine güven duymamaları yönünde açıklama yapan Zevahiri, Suriyelilere "onlarca yıl boyunca Suriye rejimiyle anlaşmalar, sözleşmeler yapan Batı ülkeleri ve Türkiye 'ye bağlı olmamalarını, sadece Allah'a inanmalarını ve kararlılıkları ile direnişlerine güvenmelerini" istedi.

Zevahiri, Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki Müslümanlara bu isyana destek vermeleri ve "İslam karşıtı olan" bu rejimi devirmeleri çağrısında bulundu ve "Suriye'de insanların özgürlüklerini baskı altına alan bu rejimin devrilmesinden başka çözüm yolunun olmadığını" söyledi.

Zevahiri, Suriye muhalefetinden "Müslüman ülkeleri savunan, Golan'ı kurtarmaya çalışan ve Kudüs'ün gaspedilmiş tepelerine zafer bayrağını dikene kadar cihada devam eden bir devlet" kurmalarını istedi. (aa)