El Kaide'nin Pakistan sorumlusu öldürüldü

El Kaide'nin Pakistan sorumlusu öldürüldü
El Kaide'nin Pakistan sorumlusu öldürüldü

Fotoğraf temsilidir

El Kaide'nin Pakistan sorumlusunun düzenlenen bir operasyonla öldürüldüğü açıklandı.

RADİKAL - Pakistan'ın Pencap Eyaleti İçişleri Bakanı Şuja Hanzade, düzenlenen operasyonda El Kaide'nin Pakistan sorumlusunun öldürüldüğünü söyledi.

Hanzade, eyaletin başkenti Lahor kentinde düzenlediği basın toplantısında, güvenlik güçlerinin Pazartesi sabahı Şekihpura bölgesinde bir eve operasyon düzenlediklerini anlattı. Operasyonda dört militanın ölü geçirildiğini ifade eden Hanzade, yaptıkları incelemelerde evde 40 el bombası, 15 kilogram patlayıcı ve çok sayıda silah bulunduğunu bildirdi. Hanzade, "Operasyon öncesi ve sonrası istihbarat bilgileri uyarınca, ölenlerden birinin El Kaide'nin Abdali kod adlı Pakistan sorumlusu olduğuna inanıyoruz" dedi.

Afganistan ve Pakistan'da Taliban operasyonu: 60 ölü

Pakistan Talibanı 2014 yılı Mayıs ayında Uluslararası Karaçi Havalimanı'na saldırmış 29 kişi hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine Pakistan ordusu da 2014 yılı Haziran ayında militanların sığınaklarının bulunduğu Afganistan sınırındaki Kuzey Veziristan bölgesine geniş çaplı askeri operasyon başlatmıştı. Pakistan Talibanı ise operasyonlar üzerine Aralık ayında Peşaver'de bir okula baskın düzenleyerek 130'dan fazla öğrenciyi kurşuna dizerek katletmişti.

Okul baskınının ardından, Taliban ve El Kaide'ye karşı ülke çapına yaygınlaştırılan operasyonlarda yüzlerce şüpheli gözaltına alınmış ya da öldürülmüştü. (AA)

Pakistan'da 500 kişi idam edilecek