El Nusra: El Kaide'den ayrılmadık

El Nusra: El Kaide'den ayrılmadık
El Nusra: El Kaide'den ayrılmadık
El Nusra Cephesi, daha fazla silah ve maddi yardım alabilmek için El Kaide'den ayrılacağı yönündeki haberleri yalanladı. Terör örgütünden yapılan açıklamada, Katar ya da başka devletlerin istihbarat servisleriyle mali yardım almak için herhangi bir görüşme yapılmadığı belirtildi.

RADİKAL - El Nusra Cephesi, Körfez ülkelerinden daha fazla yardım alabilmek için El Kaide’den ayrılacağına dair haberleri yalanlayarakterör örgütüne bağlılığını vurguladı. Nusra içerisinde El Kaide’den ayrılmayı destekleyen grupların bulunduğuna dair son dönemde çıkan haberleri hatırlatan Fransız haber ajansı AFP, Nusra’nın pazartesi günü Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada bu yöndeki iddiaları reddettiğini bildirdi.

Yakın Doğu Haber'de yer alan habere göre, örgütten yapılan açıklamada Katar ya da başka devletlerin istihbarat servisleriyle mali yardım almak için herhangi bir görüşme yapmadığını belirterek böylesi bir şeyin dayandıkları ilkelerle bağdaşmadığını ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı Danışmanı: Irak başkentimizdir

İLK KEZ 2014'TE GÜNDEME GELDİ

Edinburgh Üniversitesi Suriye Uzmanlarından Thomas Pierret, El Kaide’den ayrılma konusunun ilk kez 2014 baharında Deyr ez-Zor’da gündeme geldiğini belirtti ve o dönemde IŞİD’in ilerlemeye başladığını, Nusra’nın ise İslami Cephe ve ÖSO ile birlikte savaştığını hatırlatarak bu planın kısa sürede ortadan kalktığını söyledi.

'Cihatçı John'dan ailesine özür

ILIMLILAŞMA GÖZLEMLENMİYOR

Terör örgütünün içinde ılımlı bir kişi olarak tanınan Nusra’nın eski Şer’i Sorumlusu Ebu Mariya Kahtani’nin El Kaide’den ayrılma planını desteklediğinin belirtildiği haberde örgütün halen Dera’da bulunan Ürdünlü Sami el-Ardi’yi Kahtani’nin yerine geçirerek Nusra’yı daha da radikalleştirdiği öne sürüldü. Thomas Pierret, 2014’ten beri Nusra’da ılımlılaşma ve El Kaide ile ilişkileri kesme yönünde herhangi bir hareketlilik gözlemlenmediğini söyledi.

IŞİD Tikrit'i terk mi ediyor?

IŞİD'in Suriye'deki hapishanesinden 95 kişi kaçtı

IŞİD'de örgüt içi çatışma