El Nusra, İdlip'i ele geçirdi

El Nusra, İdlip'i ele geçirdi
El Nusra, İdlip'i ele geçirdi
El Kaide'nin Suriye kolu terör örgütü El Nusra öncülüğündeki cihatçı grupların Suriye'nin İdlip'i ele geçirdiği bildirildi. Bölgedeki sivillerin kenti terk ettiği belirtildi.

RADİKAL - El Kaide’nin Suriye kolu, terör örgütü El Nusra Cephesi’nin öncülüğündeki cihatçı gruplar, İdlip'i ele geçirdi.

Muhalif çizgideki Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Sözcüsü Rami Abdül Rahman, “Fetih Ordusu”nun hükümet binası ve askeri binalar dışında kentin çoğunluğunu ele geçirdiğini belirtti. Nusra Cephesi'nin son geçtiği fotoğraflarda ise hükümet binasının da ellerinde olduğu görüldü. 

Esad: ABD'yle diyaloga hazırız

DÜN İLERLEMİŞLERDİ

Suriye’nin kuzeyinde yer alan ve Türkiye ile sınır oluşturan İdlip’te kendisini “Fetih Ordusu” olarak adlandıran ve El Nusra Cephesi’nin liderliğinde kenti ele geçirmek için 4 gün önce operasyon başlatan gruplar, dün kentin kuzey ve batı bölümlerinde ilerlemeler sağlamıştı.

Esad: Rusya, Suriye'de askeri üs kurabilir

Suriye ordusu ve Ulusal Savunma Birlikleri’ne bağlı güçlerin sabah saatlerinden itibaren hızla çekildiği aktarıldı. Saldırılarda 71 kişi yaşamını yitirirken Suriye ordusunun bölgeye takviye birlik gönderdiği ve hava saldırıları gerçekleştirdiği duyuruldu.

Nusra Cephesi son aylarda kentin kuzeyindeki Batı destekli gruplar Hazım Hareketi ve Suriye Devrimciler Cephesi'nin elindeki bölgeleri ele geçirmişti. Örgüt Ekim 2014'te kent merkezine yönelik büyük bir operasyon başlatmış, hükümet binalarını kısa süreliğine ele geçirmiş, daha sonra çekilmek zorunda kalmıştı. Nusra, bu tarihten itibaren kentin kuzeyindeki varlığını güçlendirmiş ve şimdi "Fetih Operasyonu" adını verdiği saldırıya hazırlanmıştı.

Ahraru Şam, Nusra Cephesi, Aksa Askerleri (Cundul Aksa), Sünnet Ordusu (Ceyşu Sunne), Feyleku Şam ve Hak Tugayı (Livau Hak) gibi gruplar, ‘Fetih Ordusu’ (Ceyşul Fetih) adı altında ‘İdlip'e ortak saldırı’ düzenlemek amacıyla birleştiklerini duyurmuştu. (Evrensel/Al Jazeera)

Esad: Türkiye Halep'teki teröristlerin tamamını destekliyor

ABD İHA'ları Lübnan semalarında