El Nusra ile IŞİD, Doğu Guta'da savaşın eşiğinde

El Nusra ile IŞİD, Doğu Guta'da savaşın eşiğinde
El Nusra ile IŞİD, Doğu Guta'da savaşın eşiğinde
Suriye'nin başkenti Şam'ın Doğu Guta bölgesinde terör örgütleri El Nusra ve IŞİD arasında yeni bir çatışmanın başlayabileceği bildirildi.

RADİKAL - Şam’ın Doğu Guta bölgesinde El Nusra ile IŞİD müttefiki silahlı gruplar arasında yeni çatışmaların başlamasına sebep olacak gelişmeler yaşandığı bildirildi. Fars haber ajansı, IŞİD’in kaçırdığı üç Nusra militanından birini öldürmesi üzerine iki taraf arasında Doğu Guta’da yeni çatışmaların başlayabileceğini duyurdu.

Yakın Doğu Haber'de yer alan habere göre, ajans El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra Cephesi’nin bugün iki bildiri yayımlayarak üç militanının kaçırılmasından El Ensar adlı grubu sorumlu tuttuğunu yazdı. Nusra Cephesi, El Ensar’ın IŞİD’in Doğu Guta’daki müttefiki olduğunu ve bu bölgede IŞİD adına savaştığını öne sürdü.

IŞİD militanlarından 'İslami olmayan çalgı' cezası

48 SAAT SÜRE VERDİ

Kaçırılan üç Nusra militanından biri olan Ebu Faysal Nidal’in daha önce IŞİD üyesi olduğu ve oradan ayrılarak Nusra’ya katıldığı bildiriliyor. Nusra Cephesi, yayımladığı bildiride El Ensar örgütüne öldürdükleri militanın cesedini vermesi ve kaçırdığı diğer iki militanı da serbest bırakması için 48 saat süre verdi.

Japon rehinelerin kurtarılma süresi yarın doluyor


Nusra Cephesi, tayin edilen süre içerisinde istekleri yerine getirilmezse el-Ensar grubunu Harici olarak nitelediği IŞİD’e katılmış sayacağını ve bu gruba karşı savaş ilan edeceğini açıkladı. Üç ay önce varlığını ilan eden El Ensar grubunun faaliyetlerini Doğu Guta’nın Sekba bölgesinde yoğunlaştırdığı ve yayımladığı bir video ile IŞİD’e biat ettiğini açıkladığı bildiriliyor.

IŞİD karşıtı koalisyon bugün toplanıyor

Mesrur Barzani: 200 IŞİD militanı öldürüldü