El Nusra Lazkiye'ye saldırdı

El Nusra Lazkiye'ye saldırdı
El Nusra Lazkiye'ye saldırdı
Suriye'de geçen hafta sonu İdlib'e bağlı Cisr eş-Şuğur kentini ele geçiren El Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi öncülüğündeki gruplar, stratejik öneme sahip liman kenti Lazkiye'ye saldırı başlattı.

RADİKAL - Suriye 'de El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ve Ahrar'uş Şam'ın da içerisinde yer aldığı bazı örgütlerin oluşturduğu 'Fetih Ordusu', Lazkiye kırsalında hükümet güçlerine karşı saldırıya geçti. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ailesinin de memleketi olan ve hükümete büyük destek verildiği bilinen Lazkiye kırsalında bazı bölgelerin Fetih Ordusu'nun kontrolüne geçtiği öne sürüldü ancak devlet televizyonu bu iddiayı yalanladı.

YEREL HALK SİLAHLANARAK ORDUYA DESTEK VERİYOR

Suriye ordusunun Lazkiye çevresinde toplanan gruplara hava operasyonları düzenlediği belirtiliyor. Suriye devlet haber ajansı SANA'ya bilgi veren bir ordu yetkilisi, hava operasyonlarında çok sayıda militanın öldürüldüğünü belirtti.

Suriye: Saldırılara Türkiye destek verdi

Beşşar Esad karşıtı gruplara yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahman, Lazkiye'deki yerel halkın da silahlanarak ordu birliklerine destek verdiğini söyledi.

Suriye'de Türkiye sınırına yakın Alevi köyünde katliam

'TEPELERİ ALIRSAK ALEVİ KÖYLERİ MENZİLİMİZE GİRECEK'

Çatışmaların yoğunlaştığı belirtilen Cebel el Akrad dağlık bölgesi, Esad'ın doğduğu yer olan Kardaha'ya ve diğer Alevi köylerine de çok yakın bir noktada bulunuyor. Reuters haber ajansına konuşan bir Ahrar'uş Şam militanı, "Cebel el Akrad tepelerini ele geçirirsek Alevi köyleri menzilimize girecek" dedi. (NTV/Sol) 

Suriye, Türkiye'yi Birleşmiş Milletler'e şikayet etti