El Nusra'nın yaptığı işkenceleri anlattı

El Nusra'nın yaptığı işkenceleri anlattı
El Nusra'nın yaptığı işkenceleri anlattı
Suriye'nin kuzeyindeki aktivistlerden Rayan lakaplı Muhammed Oun, El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra tarafından kaçırıldıktan sonra gördüğü işkenceleri anlattı.

RADİKAL – Suriye ’nin Halep kentinde 6 Nisan’da yapılan bir protesto gösterisine katılan Muhammed Oun, eylemin, El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra tarafından basılmasının ardından kaçırılmasını ve gördüğü işkenceleri anlattı. Rayan lakaplı Oun, IŞİD ve Nusra Cephesi gibi örgütleri protesto ettikleri eylemi Nusra militanlarının bastığını ve kalabalığa saldırdığını söyledi.

37 yaşındaki tasarımcı ve judo eğitmeni Rayan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ’ı protesto eden ilk isimler arasında yer almış. Independent’tan Kim Sengupta’nın, “Ona yapılan işkence rejim tarafından değildi” diyerek söze başladığı haberde, Rayan, örgütün kendisini kaçırmasının ardından yaşadıklarını anlattı.

Rayan, eylemin basılmasının ardından aktivistlerin, durumu şikayet etmek üzere şeriat mahkemesine gitmeye karar verdiğini ve sözcüleri olarak da kendisini seçtiklerini söyledi. Ertesi gün eylemden çıkarken maskeli üç kişi tarafından kaçırıldığını ifade eden Rayan, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Biri başıma silahla vurdu, biri beni tuttu ve yere düştüm. Beni yerde tutmaya çalıştılar. O durumdan sıyrılmaya çalıştım. Beni arabaya bindirmeye çalıştılar ama yapamadılar, dolayısıyla yüzüme biber gazı sıktılar. Bir süre göremedim.”

Suriye'de Türkiye sınırına yakın Alevi köyünde katliam

Küçük bir hücreye konulan Rayan, kendisini sorgulayan kişinin maskesini çıkardığını ve bu noktada çok korktuğunu söyledi. Rayan, “Eğer bana yüzünü gösteriyorsa, buradan canlı çıkmama izin vermeyeceklerdir diye düşündüm. Çok büyük bir çaresizlik hissi vardı ama onunla savaşmam gerektiğini biliyordum” dedi.

Esad: El Nusra İdlib'i Türkiye'nin desteğiyle ele geçirdi

İşkence gördükten sonra bayılan ve yüzüne su atılmasıyla uyanan Rayan, bir araç içinde yeniden Halep’teki şeriat mahkemesine götürülmüş. Orada Nusra militanlarının işkence yaptıklarını reddetmeleri üzerine yaralarını gösteren Rayan, serbest kalmış.

Daha önce de 2013’te El Nusra tarafından kaçırılan Rayan, o dönemde de işkence gördükten sonra serbest bırakılmış.

El Nusra Lazkiye'ye saldırdı