Elian Gonzalez ABD'ye dönmek istiyor

Elian Gonzalez ABD'ye dönmek istiyor
Elian Gonzalez ABD'ye dönmek istiyor
1999'da tüm dünyanın takip ettiği bir velayet davasının merkezinde bulunan Kübalı Elian Gonzalez, ABD'ye dönmek istediğini açıkladı.

RADİKAL - Henüz altı yaşındayken tüm dünyanın takip ettiği bir isim haline gelen Kübalı Elian Gonzalez, verdiği bir söyleşide ABD ’ye dönmek istediğini söyledi. Kaçak göçmen olarak ABD'ye gitmek üzere Küba’dan annesiyle bindiği teknenin batmasının ardından hayatta kalan tek isim olan Gonzalez, 1999’da Kübalı babası ve Miami’deki akrabalarının velayet kavgası ortasında kalmıştı. Uzun bir sürecin ve kapitalizmle sosyalizm arasındaki çekişmenin sonunda küçük çocuğun Küba’da kalmasına karar verilmişti.

ABC’nin haberine göre, kazanın üzerinden 15 yıl geçtikten sonra verdiği söyleşide Gonzalez, ABD’ye geri dönmek istediğini söyleyerek, “ABD halkına sevgimi vermek için zaman istiyorum” dedi. Annesi Elizabeth Brotons’un ölümü ardından yaşadığı travmayı hatırlayan Gonzalez, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Tekne alabora olduğunda denize düştüğümüzü hatırlıyorum. Sala bindirildiğimde annemin beni koruduğunu, başımı kaldırıp çevreye baktığımı hatırlıyorum. Bir noktada başımı kaldırdım ve onu bir daha göremedim. Denizin ortasında tek başımaydım. Annem beni kurtarmak için son ana kadar uğraştı.”

'YAPTIKLARI İÇİN MİNNETTARIZ’

O günlerden bu zamana kadar gözlerden uzak olan 21 yaşındaki Gonzalez, hayatının travmatik bölümünü geride bıraktığını belirtti. Endüstri mühendislği okuyan ve yakın zamanda evlenmeye hazırlanan Gonzalez, “ABD halkına, sahip olduğumuz sevgiyi, takdiri ve şükranı göstermek her zaman tutkumuzdu. Bize yardımcı olanlara, yanımızda duranlara kişisel olarak teşekkür edebilirim. Çünkü yaptıkları için minnettarız” dedi.

Babası Juan Miguel Gonzalez Quintana’nın Küba’da kalma kararı hakkında herhangi bir pişmanlığı bulunmadığını vurgulayan Gonzalez, Miami’deki akrabalarına kızgın olmadığını da sözlerine ekledi.

NE OLMUŞTU?

Gonzalez’in annesinin ölümünün ardından dünyanın gözü ABD ve Küba arasında yaşanan velayet tartışmasına çevrildi. Florida’daki bir akrabasının yanına verilen Gonzalez için Küba hükümeti ve babası girişimde bulunmuş, ABD resmi makamlarının, Elian’ın tekrar komünist bir ülkeye verilmesine rıza göstermemeleri nedeniyle çocuk babasından uzun süre ayrı bırakılmıştı.

Bu dönemde Küba’da neredeyse her gün protesto gösterileri düzenlenmiş ve küçük çocuğun adaya dönmesi talep edilmişti. Dönemin Küba Devlet Başkanı Fidel Castro’nun ABD’yi “çocuk hırsızı” olarak nitelemesinden sonra ABD Başkanı Bill Clinton, Elian’ın iadesine yardımcı olmuş, Küba ile yaşanan bu kriz böylece giderilmişti.