Elijah Wood'dan Bilgin Çiftçi yorumu

Elijah Wood'dan Bilgin Çiftçi yorumu
Elijah Wood'dan Bilgin Çiftçi yorumu
Yüzüklerin Efendisi film serisinde Hobbit rolünü canlandıran ABD'li oyuncu Elijah Wood, Dr. Bilgin Çiftçi'nin yargılanması hakkında yaptığı açıklamada, 'Karakterler iyi ya da kötü, ne olursa olsun, Bilgin Çiftçi'nin Erdoğan'ı Gollum ya da Smeagol'e benzetmesi nedeniyle hapis cezasıyla karşı karşıya kalması korkunç' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Yüzüklerin Efendisi film serisindeki Hobbit rolüne hayat veren oyuncu Elijah Wood, Aydın’da görevli aile hekimi Dr. Bilgin Çiftçi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile serinin unutulmaz karakterlerini karşılaştırdığı bir Facebook paylaşımı için "hakaret" suçu ile yargılanması konusunda bir açıklama yaptı.

Elijah Wood, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, filmin yönetmeni Peter Jackson'ın, mahkemenin elindeki Bilgin Çiftçi'nin suçlandığı fotoğrafların, Gollum değil de Smeagol olduğuna ilişkin açıklamasını anımsatarak, şöyle dedi:

"Karakterler iyi ya da kötü, ne olursa olsun, Bilgin Çiftçi'nin Erdoğan'ı Gollum ya da Smeagol'e benzetmesi nedeniyle hapis cezasıyla karşı karşıya kalması korkunç."

Filmin yönetmeni Peter Jackson: O resimler Gollum'un değil, Smeagol'un

JACKSON: GOLLUM DEĞİL SMEAGOL

Yüzüklerin Efendisi film serisinin yönetmeni Peter Jackson da daha önce film serisinin senaryo yazarları Fran Walsh ve Philippa Boyens ile yaptığı ortak açıklamada, Erdoğan’ın resmiyle karşılaştırılan karakterin Gollum değil, Smeagol olduğu, dolayısıyla karşılaştırmanın "hakaret" sayılamayacağını belirtmişti.

Hollywood’dan haberleri gündeme getiren The Wrap’de yayımlanan açıklamada Jackson, filmde Andy Serkis tarafından canlandırılan Gollum/Smeagol karakterine ilişkin çok önemli bir noktanın atlandığını söyledi. Buna göre, uluslararası medyaya da yansıyan söz konusu resimlerdeki karakterlerden hiçbiri Gollum değil.

Jackson, “Eğer davaya konu olan resimler bunlarsa, kesin olarak söyleyebiliriz ki hiçbiri Gollum’u yansıtmıyor. Görüntülerdeki karakterin adı Smeagol" dedi.

SMEAGOL KİM VE GOLLUM’DAN NE FARKI VAR?

Gollum, Orta Dünya Evreni’ndeki kurgusal karakter, aslında Smeagol adında eski bir Hobbit. Tek yüzüğü ele geçirdiğinde ömrünü uzattı, ancak yüzüğün gücü onu tanınmaz hale getirerek çirkin, şeytani, mideden konuşan ve ürkütücü sesler çıkaran bir karakter olarak bilinen Gollum’a dönüştürdü.

Açıklamaya göre, Smeagol tatlı ve neşeli bir karakter ve güçlerini iyilik için kullanıyor. Dolayısıyla, serinin kötücül karakteri Gollum’la karıştırılmaması gerekiyor.

Filme ilham veren epik roman serisinin yazarı J. R. R. Tolkien de iki karakter arasındaki bu ayrımın altını çizmişti.

Mahkeme Gollum için bilirkişi atadı!

MAHKEME GOLLUM’UN KÖTÜ OLUP OLMADIĞINI BİLİRKİŞİYE SORDU

Dr. Bilgin Çiftçi, kişisel Facebook hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Gollum karakterinin fotoğraflarını yan yana paylaşmış, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı soruşturma başlatmıştı. Doktor Çiftçi, devlet büyüklerine hakaret’ suçundan devlet memurluğundan çıkarılmıştı.

Dördüncü duruşmada, Mahkeme Başkanı Hakim Murat Saz, dosyanın, Gollum’un kötü bir karakter olup olmadığıyla görüş belirtilmek üzere iki davranış bilimcisi veya psikolog ile bir sinema televizyon eserleri uzmanı tarafından incelenmek üzere bilirkişiye gönderilmesine karar vermişti.

Çiftçi, Tolkien’i son derece karmaşık bu karakterinin “kötü” olduğu ortaya çıkarsa, dört yıla kadar hapse mahkum olabilir. (Öykü Altuntaş/DHA)