Elysee ateş altında

Elysee ateş altında
Elysee ateş altında
Fransa lideri Hollande, eski sevgilisi Royal'dan ağır eleştiri aldı. Royal, Hollande için 'kadın düşkünü', cumhurbaşkanlığı için 'pembe dizi' dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın eski sevgilisi Segolene Royal ile ‘first lady’ Valerie Trierweiler arasında ‘kıskançlık savaşı’ olarak nitelenen kavgada yeni bir perde açıldı. Hazirandaki genel seçimlerde Trierweiler’in rakibi Olivier Falorni’yi destekleyen tweetleri nedeniyle küplere binen Royal, Le Figaro’ya demecinde Elysee Sarayı’nı topa tuttu. 29 Ağustos’ta basılan ve Hollande’ın aşklarını anlatan ‘İki Ateş Arasında’ adlı kitapta söylenenlerin kadın düşmanlığına vardığını belirten Royal, Hollande’ın bir kadın düşkünü olduğunu ve cumhurbaşkanlığı döneminin kötü bir pembe diziye dönüştüğünü söyledi. Hollande’ın mayısta cumhurbaşkanı seçildiğinde bu mevkinin itibarını geri kazanmayı hedeflediğini hatırlatan Royal, “Bunlar François için iyi olmuyor. Durumu doğru şekilde idare etmeye çalışıyor ama siyasi saygınlığı bunlardan etkileniyor” dedi. Hollande’ın durumunu kadın hayranlarıyla kurduğu gönül ilişkileriyle hatırlanan eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’la kıyaslayan Royal, Jacques’ın eşi Bernadette’in “Eşimin çevresinde kızlar dört dönüyor” sözlerini anımsatıp ekledi: “Bunlar bazen aileler için iyi olmuyor.”

‘Manastıra kapanacaktım’
Kendisinin de dahil olduğu polemikler nedeniyle bu gidişin cumhurbaşkanlığı makamı için güzel sonuçlar doğurmayacağını belirten Royal, Trierweiler’in desteklediği Falorni karşısındaki yenilgisine de değindi. Yenilginin ‘bir adaletsizlik, bir çarpışma, bir kaza’ olduğunu belirten Royal “Ben bunu hak etmedim. Birçok açıdan böyle bir aşağılamaya maruz kalmak benim için çok ağır bir şok oldu” ifadelerini kullandı. Özel hayatının tüm boyutlarıyla haberlerde ve kitaplarda incelenmesinin kendisi için iğrenç bir durum olduğunu belirten Royal “Kameralardan uzaklaşmak için bir manastıra yerleşmeyi bile düşündüm. Ama sonra kalıp siyasi kariyerime odaklanmaya karar verdim” dedi. Royal, Hollande’ın kendisine Adalet Bakanlığı önerdiğini ancak meclis başkanı olma hırsı nedeniyle bu pozisyonu reddettiğini de ifade etti. Ancak Royal milletvekili seçilemediği için bu koltuğa da oturamadı. (PARİS / LE FIGARO)