Emine Erdoğan'ın kolyesi iade edildi

Emine Erdoğan'ın kolyesi iade edildi
Emine Erdoğan'ın kolyesi iade edildi
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın 2010'da Pakistan'daki sel felaketi mağdurlarına bağışlanması için dönemin başbakanı Yusuf Rıza Gilani'nin eşine verdiği kolye iade edildi. Federal Soruşturma Ajansı, Gilani'ye kolyeyi iade etmesi için üç gün süre vermişti.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın eşi Emine Erdoğan’ın Pakistan’da beş yıl önce yaşanan sel felaketi için düzenlenen yardım kampanyasına bağışladığı kolye, ülkenin eski Başbakanı Yusuf Gilani tarafından Pakistan Devlet Arşivleri'ne (NADRA) iade edildi.
Dunya News’ün haberine göre; prosedür gereği Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı tarafından kabul edilmeyen kolye, cuma günü NADRA’ya teslim edildi. Kolyenin Türkiye 'ye ne zaman gönderileceği ise bilinmiyor. 

Hürriyet'te yer alan habere göre, Pakistan İçişleri Bakanı Chaurdhry Nisar Ali Khan’ın emriyle Federal Soruşturma Ajansı (FIA) eski Başbakan Gilani’ye bu kolyeyi iade etmesi için üç gün süre vermişti. Geri vermediği takdirde eski başbakan hakkında dava açılacaktı.

Emine Erdoğan'ın kolyesinin iadesi için 3 gün süre

'O PARAYI BEN VERDİM'

Emine Erdoğan kendisine düğün sırasında Recep Tayyip Erdoğan tarafından takılan bir altın kolyeyi Pakistan’daki sel felaketi nedeniyle dönemin Pakistan Başbakanı Gilani’nin eşi Begüm Feyza Gilani’ye bağışlamıştı. Kaydı Pakistan Devlet Arşivleri’nde yer alan kolye bulunamamıştı.

Bunun üzerine eski Başbakan Gilani de kolyenin kendisinde olduğunu söyleyerek şu açıklamayı yapmıştı:

"Erdoğan ailesiyle çok yakın bir dostluğumuz var. Emine Erdoğan benim kız kardeşim gibidir. Oğlumun İstanbul ’daki balayını da Erdoğan ailesi organize etmişti. Kolye bağışlandığı zaman selden etkilenen Sind bölgesine gidip oradaki bir düğünde bir Pakistanlı geline takmaya karar verdim. Kolyenin değeri yaklaşık 200 bin rupeydi (3 bin 200 dolar). Ancak Sind’e gittiğimde o gün sekiz çiftin evleneceğini öğrendim. Kolyeyi kendime alıp gelinlerin her birine 200 bin rupe verdim."

'Emine Hanım'ın kolyesi bende'

NADRA’nın o dönem başında bulunan Ali Arşad Hakim ise "O parayı ben verip kolyeyi Emine Hanım'a göndermesi için Gilani'ye verdim" deyince Pakistan'da ortalık karışmıştı.