En az 500 Kaide üyesi firarda

En az 500 Kaide üyesi firarda
En az 500 Kaide üyesi firarda
Irak'ta Ebu Gureyb ve Taci hapishanelerine eşzamanlı düzenlenen baskınlar sonucu 500 ile 1000 arasında Kaide üyesi kaçmayı başardı.

Irak’ta Amerikan işgali sırasında esirlere işkencelerle gündeme gelen Ebu Gureyb ve Taci hapishanelerini basan Kaide üyeleri, en az 500 tutuklu ve mahkûmun kaçmasını sağladı. Meclis Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi Hâkim el Zamili önceki gece başlayan ve sabaha kadar süren çatışmalar sırasında çoğu hüküm giymiş Kaide üyeleri olmak üzere en az 500 kişinin kaçtığını kaydetti. Zamili’ye göre kaçanlar arasında idam cezası almış üst düzey Kaide üyeleri de var. Milletvekili Şavan Taha ise iki hapishaneden kaçanların 500 ile 1000 arasında olduğunu kaydetti. Adalet Bakanlığı’na göre saldırı sırasında 25 güvenlik görevlisi, 10 saldırgan ve 21 mahkûm ölürken, 40 güvenlik görevlisi ve 25 mahkûm yaralandı.
Verilen bilgilere göre saldırı hapishanelere havan topları ile başladı. Ardından her iki hapishanenin girişi 3 intihar bombacısı ve 4 bomba yüklü araçla hedef alındı. Taci Hapishanesi’ne uzanan yollarda 5 mayın patlatıldı. İsyan eden mahkûmlar ise battaniye ve eşyaları ateşe verdi. Ordunun uçaklarla takviye güç gönderdiği hapishanelerde çatışmalar sabaha kadar sürdü. Firarileri yakalamak için operasyonlar başlatılırken Ebu Gureyb’den kaçan 7 kişi ele geçirildi. Bu arada Musul’un doğusundaki Kokçali kasabasında bomba yüklü araçla askeri konvoya düzenlenen intihar saldırısında 9’u asker 12 kişi öldü, 4’ü sivil 16 kişi de yaralandı. 

Sadr: Maliki’yi devirin

Cumartesi Bağdat’ta düzenlenen 12 saldırıda 65 kişinin ölmesiyle ilgili olarak açıklama yapan Sadr hareketi lideri Mukteda el Sadr ise Başbakan Nuri Maliki hükümetine 100 gün bile süre verilemeyeceğini savunup, güvenliği sağlayamadığı gerekçesiyle halka hükümeti düşürme çağrısı yaptı.