En 'büyük' elçilik binası Berlin'de

En 'büyük' elçilik binası Berlin'de
En 'büyük' elçilik binası Berlin'de

Elçiliğin açılışına Başbakan Tayyip Erdoğan da katıldı.

BERLİN - Türkiye ’nin en büyük dış temsilciliği olarak 2010’da temeli atılan Berlin Büyükelçiliği dün törenle açıldı. Törene Başbakan Tayyip Erdoğan , Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin yanı sıra iş adamları ve sivil toplum temsilcileri katıldı. Büyükelçilik binası 2. Dünya Savaşı sırasında 1943’te bombalanarak yıkılan eski büyükelçilik binasının bulunduğu arazi üzerine inşa edildi. 1999’da başkentin Bonn’dan Berlin’e taşınmasıyla kiralık binada hizmet veren Türkiye Büyükelçiliği, çok sayıda diplomatik temsilciliğin bulunduğu Tiergarten semtinde yer alıyor.

Türk projesi seçilememişti
Ahmet Acet’in büyükelçiliği sırasında temeli atılan binanın inşası 23 ayda tamamlandı. Alman firması Köster’in tamamladığı 10 bin metrekarelik binada 2 konferans salonu bulunuyor. Türk ve Selçuklu motiflerini barındıran binaya Bonn Büyükelçiliği’nden giriş kapısındaki bakırların da dahil olduğu birkaç parça getirildi. Bedri Rahmi Eyüboğlu’na ait 9 parçadan oluşan vitray tablo da binadaki motifler arasında. Binanın mimarisi için Türk Dışişleri Bakanlığı’nın açtığı yarışmada ilk üçü Alman firmalar Neuendorf, Fiegl, Nickol Schmidt paylaşmış, dördüncü sıradaki Türk mimarlık ofisinin projeyi alıp alamayacağı tartışılmıştı. Elçiliğin açılışını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında binanın ‘tarihi persfektif içerisinde yer ve mimarisi itibariyle Türk kültürünü ve devlet geleneğini layıkıyla temsil eden bir yapı olduğunu’ ifade etti.

Göçmenler ve AB
Erdoğan, Almanya’daki Türkiye kökenli vatandaşlara da seslenerek “Burada, kalıcı olmaya, ev almaya, iş kurmaya karar verdiğiniz andan itibaren sizler artık buranın bir parçasısınız. Kesinlikle entegrasyon konusunda en ufak bir sıkıntınızın olmaması gerekir. ” dedi. AB üyeliğine dair de ’Türkiye’nin üyelik hedefinden vazgeçmediğini, bunun her iki taraf için de faydalı olduğuna inandığını’ söyledi.