'En eski yazılı belge bulundu' iddiası

'En eski yazılı belge bulundu' iddiası
'En eski yazılı belge bulundu' iddiası
İsrailli arkeologlar, şimdiye kadarki en eski yazılı belgenin Kudüs'te bulunduğunu iddia ettiler.

KUDÜS-Arkeologlar, 2’ye 2,8 santimetre ölçülerindeki bu kırık tablet kil parçasının 3 bin 400 yaşında olduğunu ve dönemin diplomatik lisanı Akatça ile çivi yazısı (küneiform-şekilsel hiyeroglif) olarak yazıldığını belirttiler.

Keşfin kutsal kentin bronz çağında önemini ortaya koyduğunu belirten İsrailli arkeologlar, kırık tablet parçasının kentin 1967 savaşından beri İsrail işgali altında bulunan doğu kesimindeki Haremüşşerif’in güneyinde yer alan Ophel bölgesinde bulunduğunu kaydettiler.

Çivi yazısını okuyabilen Kudüs İbrani Üniversitesinden assiriyolog Wayne Horowitz, tablet parçasının bir cümleyi tam olarak çözebilme olanağı vermeyecek kadar küçük olduğunu, ancak bu harika yazı kalitesinin, tabletin büyük olasılıkla Kudüs kralının hizmetindeki üst düzeyli bir memur tarafından yazıldığını ortaya koyduğunu söyledi.

Arkeologlar, tabletin Kenani krallığı ile Firavur Ahenaten arasındaki bir yazışmaya ait olduğunu düşünüyor.

Mısır’daki Tell El Amarna kazı bölgesinde 19. yüzyılın sonlarında da aynı türde ve aynı döneme ait tabletler bulunmuştu. Bu tabletlerde, Suriye ve Filistin’deki Mısır’a bağlı yönetimlerin Firavundan yardım istemeleri konu ediniliyordu.(aa)


  http://www.radikal.com.tr/100765710076572

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hatalar - firat1729

  Tahminim bu yazıyı yabancı bir metinden tecrübesiz bir muhabirinize çevirttirip hazırlamışsınız, aklınıza da üzerinden bir kez gidip kontrol etmek gelmemiş. Yazıdaki ilk hata "assiriyolog" diye çevirdiğiniz kelime, doğrusu "asurolog" olmalıydı. İkincisi ise yazıya attığınız başlık: "En eski yazılı belge". İsrailli arkeologlar ne demiş olurlarsa olsunlar, 3400 yaşında dünyanın en eski yazılı belgesini bulduklarını iddia etmiş olamazlar. Çünkü yazının icadının bundan en az 5000 sene önce olduğunu bilirler. Belki İsrail ve çevresinde bulunan en eski yazı demek istemişlerdir belki de başka bir şey, ama kesinlikle sizin yazdığınız şey değil. Hem bu tür bir iddia ortaya konuyorsa bunun neye dayandığı, bundan önce bilinen en eski yazılı belgenin hangisi ve kaç yaşında olduğu gibi ayrıntılar da bir haber içinde yer almalıdır. İsrailli arkeologlar bundan bahsetmemiş yabancı metinde diye işin içinden çıkmak olmaz. Ya siz araştırıp bulmalısınız, ya da vaz geçip haberi koymamalısınız. Ayrıca çivi yazısı okuyamayan asurolog olur mu, olursa nasıl olur, olmazsa siz niye çivi yazısı okuyabilen asurolog diye belirtme ihtiyacı hissettiniz, çivi yazısı şekilsel hiyeroglif midir, şekilsel olmayan hiyeroglif nasıl olur onları da bir düşünmek iyi olur.

  ? - mustafa6996

  3400 yasinda olmasi demek M.Ö 1400 yilina tarihlenmesi demek. O zaman M:Ö 1800 ila 1200 yillari arasindaki Hitit yazitlarina ne diyecegiz. Bence hata yapilmis tablet 3400 yasinda degil M.Ö 3400'e tarihlenmistir. Yani 5400 yasindadir. Eger 5400 yasinda ise de zaten Akadca degil Sumerce olmasi gerekir. Ilk kentleriin (Sumer kentleri Ur, Uruk gibi) M.Ö 3200'de kuruldugunu dusunursek metnin Sumerce oldugunu söylemek daha dogru olur. Eger cidden Akadca ise kadim Ortadogu tarihi degisir bayagi.