En kanlı protesto

En kanlı protesto
En kanlı protesto
Hz. Muhammed'e hakaret eden filme karşı şiddetli öfke sürerken Kabil'de bir kadın intihar eylemcisi intikam için 9'u yabancı 12 kişiyi öldürdü.

KAHİRE - Müslümanların Masumiyeti adlı filme yönelik şiddetli tepkiler sürerken en ölümcül tepki Afganistan’dan geldi. Başkent Kabil’de bir kadın intihar bombacısı havaalanına giden yolda yabancıları hedef aldı. Bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 9’u yabancı, 3’ü Afgan sivil 12 kişi öldü. Ölen yabancılardan 8’inin bir şirkette çalışan Güney Afrikalı olduğu belirtildi. İkisi polis 10 kişinin yaralandığı saldırıyı Afganistan’da Taliban’dan sonra ikinci büyük ‘direnişçi’ grup olan Hizb-i İslami üstlendi. Örgütün sözcüsü “Saldırı Fatima adında 22 yaşında bir kadın tarafından gerçekleştirildi. Saldırı peygambere hakarete misillemeydi” dedi. Afganistan’da ilk kez bir kadın bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlemiş oldu. Daha önce Taliban bomba kemerleriyle kadın intihar eylemcisi kullanmıştı. Kadınların kullanıldığı ilk intihar saldırısı Kunar’da 21 Haziran 2010’da gerçekleşmişti.

Yapımcıya ölüm talebi
Endonezya’nın Medan kentinde göstericiler Amerikan konsolosluğu önünde lastik ve bayrak yakarken Makassar kentindeki gösteride filmin yapımcısı olduğu söylenen Nakoula Bassely Nakoula’a ölüm cezası verilmesi istendi. Tayland’ın başkenti Bangkok’ta ABD elçiliği önündeki gösteri ise barışçıl geçti. Keşmir’de ise İslamcı örgütlerin çağrısıyla 7 kentte dükkânlar kepenk indirdi, gösterilerde Amerikan bayrakları yakıldı. Önceki gün Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta gösteri düzenleyen Hizbullah ise ABD’yi “Filmin tamamı yayımlanırsa bu çok tehlikeli sonuçlar doğurur” diye uyardı. Tunus’ta şiddetli gösterileri tetikleyen Selefi din adamı polis tarafından kuşatıldığı Fatih Camii’nden kaçmayı başardı. Amerikalı yetkililer filmi kınasalar da Amerikan yasaları önünde ‘düşünce ve ifade özgürlüğü’ kapsamında değerlendirilip suç sayılmadığı için film ya da yapımcılarla ilgili herhangi bir yasal işlem yapılmadı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da filmi düşünce özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle yasaklayamayacaklarını söylemişti. (AP-REUTERS)