En zengin parlamenter Berlusconi

En zengin parlamenter Berlusconi
En zengin parlamenter Berlusconi
İtalya'da, eski Başbakan Silvio Berlusconi, 48 milyon 180 bin 792 avroluk geliriyle parlamenterler arasında en yüksek gelir açıklayan isim oldu.

ROMA - İtalya 'da kamuoyuna açıklanan gelir beyanlarına göre eski Başbakan ve Özgürlükçü Halk Partisi (PdL) lideri Silvio Berlusconi, 2011 yılında 48 milyon 180 bin 792 avroluk gelir beyan etti.

Eski başbakanın açıkladığı gelirin bir önceki yıl olan 2010'a göre yaklaşık 8 milyonluk bir artış kaydettiği bildirildi. Berlusconi'nin mal beyanındaki tek değişiklik ise geçen yıl Lampedusa Adası'ndan aldığı villa oldu. Silvio Berlusconi, geçen yıl başbakanlık yaptığı dönemde patlak veren Libya ve Tunus'taki iç karışıklıkların yol açtığı göçmen akınından etkilenen sosyetik Lampedusa Adası'nın sakinlerine destek olmak amacıyla, 28 Haziran 2011'de adada bir villa satın almıştı. Berlusconi'nin açıkladığı gelir beyannamesinde medeni hali de “ayrılmış” olarak kayda geçtiği belirtildi.

Berlusconi'den sonra parlamentonun en zengin ismi yine PdL'den 3 milyon 92 bin 105 Avro ile Amato Berardi oldu.

Silvio Berlusconi, parlamentonun en zengin ismi olmasına karşın liderliğini yaptığı Özgürlükçü Halk Partisi (PdL), parlamentonun en düşük gelir beyan eden iki vekili de bünyesinde bulunduruyor. Luigi Muro 26 bin 027, Roberto Marma da 29 bin avroluk gelirleriyle Temsilciler Meclisi'nin en düşük gelirine sahip iki ismi oldu. (aa)