Endonezya ve Malezya göçmenlere geçici barınma sağlayacak

Endonezya ve Malezya göçmenlere geçici barınma sağlayacak
Endonezya ve Malezya göçmenlere geçici barınma sağlayacak
Endonezya ve Malezya, açık denizde terk edilen Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmenlere bir yıl geçici barınma sağlama kararı aldığını duyurdu.

RADİKAL - Endonezya ve Malezya, insan kaçakçılarının açık denizde terk ettiği Arakanlı Müslümanlar (Rohingya) ve Bangladeşli göçmenlere bir yıl geçici barınak sağlayacaklarını açıkladı.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da Endonezya, Malezya ve Tayland'ın gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından yapılan ortak açıklamada, uluslararası toplumun bir yıl sonunda göçmenlere yeni bir ülke  bulması koşuluyla, Endonezya ve Malezya'nın ülkenin bu göçmenlere geçici sığınma sağlayacağı belirtildi. Açıklamayı yapan Malezya Dışişleri Bakanı Anifah Aman, ülkesinin göçmenleri taşıyan teknelere insani yardım yapılması için gerekli talimatları verdiğini, toplantıya katılan üç ülkenin Güneydoğu Asya'daki insan kaçakçılığı sorununu çözme kararı aldığını söyledi.

BM: Tekneleri kabul etmek zorundasınız

DİĞER ÜLKELERDEN DESTEK İSTEDİLER

"Malezya ve Endonezya olarak bölgedeki diğer ülkeleri de bu çabaya katkı sağlamaya çağırıyoruz" diyen Anifah, uluslararası toplumun, göçmenlere barınma sağlanması hususunda kendilerine finansal yardımda bulunması gerektiğini ifade etti. Güney Asya'daki göçmenlerin büyük bir kısmını Bangladeşliler ve Myanmar'dan kaçan Arakanlı Müslümanlar oluşturuyor. 

Arakanlı Müslümanların dramı sürüyor: 10 ölü

İNGİLTERE 'DEN MYANMAR'A ÇÖZÜM ÇAĞRISI

Bu arada, İngiltere, Myanmar yönetimini, aralarında Arakanlı Müslümanların (Rohingyalar) da bulunduğu binlerce kişinin denizde mahsur kaldığı göçmen trajedisiyle ilgili harekete geçmeye çağırdı. 

İngiltere'nin Asya'dan Sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hugo Swire, yaptığı açıklamada, Myanmar'ın Londra Büyükelçisi Kyaw Zwar Minn ile görüştüğünü ve krize çözüm bulunması için çaba gösterilmesini istediğini kaydetti. (AA)

Güneydoğu Asya göçmenleri: Yemek kavgasında 100 kişi öldü