Endonezya'da küçük dükkanlarda alkol satışı yasağı yürürlükte

Endonezya'da küçük dükkanlarda alkol satışı yasağı yürürlükte
Endonezya'da küçük dükkanlarda alkol satışı yasağı yürürlükte
Endonezya'da küçük dükkanlarda alkol satışı yasağının yürürlüğe girdiği bildirildi. Yeni yasaya göre, alkollü içecekler yalnızca süpermarketlerde, otellerde ve restoranlarda satılabilecek.

RADİKAL - Endonezya'da küçük dükkanlarda alkol satışı yasağı yürürlüğe girdi. Yasa uyarınca, alkollü içecekler sadece süpermarketlerde, otellerde ve restoranlarda satılabilecek. Ülke genelindeki 70 bin kadar küçük dükkanın alkollü içki satma izinleri ise kaldırıldı. Hükümet bu kararın gençleri korumak için alındığını söylüyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, yasak turizm sektöründe, özellikle de çoğunluğun Hindu olduğu Bali adasında tepkiye neden oldu. Bali halkı yasağın sektöre ciddi sekte vurabileceğini belirtiyor. Bir hükümet yetkilisi, BBC'ye açıklamasında Bali için ayrı bir düzenleme yapılabileceğini ancak bu konuda nihai kararın verilmediğini söyledi.

Ramazan öncesi 'içki yasağı' gündemde

İÇENLERE BEŞ YIL HAPİS CEZASI

Bu hafta iki muhafakazar  parti alkol satışlarının tamamen yasaklanmasını önermişti. Jakarta Post'un haberine göre, partilerin önerisinde alkol içerken yakalananların beş yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Müreffeh Adalet Partisi milletvekili Abdül Hakim, Reuters ajansına önerinin dini ya da ideolojik bir amacı olmadığını sadece çocukları korumayı hedeflediklerini söyledi.

Hakim, Bali adası ile beş yıldızlı otellerin yasaktan muaf tutulabileceğini belirtti. Endonezya'da son yıllarda alkol tüketiminin arttığı kaydediliyor.