Endonezya'da orman yangınları: 7 şirket yöneticisi tutuklandı

Endonezya'da orman yangınları: 7 şirket yöneticisi tutuklandı
Endonezya'da orman yangınları: 7 şirket yöneticisi tutuklandı
Endonezya polisi doğa katliamlarına yol açan ve komşu ülkelere kadar ulaşan yasa dışı yollarla orman yangınlarına sebep olmak suçlamalarıyla yedi şirket yöneticisini tutukladı.

RADİKAL- Endonezya polisi doğa katliamlarına yol açan ve komşu ülkelere kadar ulaşan yasa dışı yollarla orman yangınlarına sebep olmak suçlamalarıyla yedi şirket yöneticisini tutukladı.


Aralarında Sumatra ve Kalimantan bölgelerinin de olduğu ormanlardaki yangınlar ve yarattığı hava kirliliği krizi sebebiyle güvenlik güçleri, ülkedeki en büyük kağıt ve kağıt hamuru üreticisi Asia Pulp and Paper (APP) Şirketi yöneticisi Bumi Mekar Hijau dahil yedi kişiye suçlama getirmişti.

Dünyanın en büyük çevre örgütü Greenpeace, palmiye yağı üreticisi şirketlerin Endonezya yangınlarının sorumluluğunu üstlenmesi gerektiği çağrısında bulundu. Geenpeace, Sinapur ve Malezya’da da etkileri süren hava kirliliğinin rekor düzeylere ulaştığını söyledi ve tedarik zincirlerinin ormanların yok edilerek sağlanmaması gerektiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler'in bugün yayınladığı bir raporda, Endonezya'nın sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 29 düşürmeyi taahhüt ettiği, ancak bu konuda nasıl bir projenin uygulanacağı konusunda bir bilgi verilmediği belirtildi. Aynı raporda, ülkeye uluslararası düzeyde verilecek finansal destek ve temiz teknoloji yardımlarıyla bu oranın yüzde 41 düzeyine yükseltileceğine ilişkin bilgi de yer aldı.

İngiliz Guardian'ın haberine göre, Endonezya Çevre ve Orman Bakanlığı, Hijau’nun devlete yaklaşık 780 milyon dolar ödemesini istemişti. Eğer bu defa da suçlu bulunursa, şirket yöneticisi 10 yıla kadar hapse mahkum olabilir.

Karbon zengini turbalık alanlardaki kalın pus tabakası Endonezya’nın büyük kısmının üstünü örterken, son haftalarda komşu ülkeler Malezya ve Singapur’da hava kirliliğinin sağlıksız ve yer yer tehlikeli boyutlara ulaştığı ifade ediliyor.

Bu günlerde yağmurun etkisiyle hava kirliliği seviyesinde iyileşme görülürken, hükümet yangın müdahale ve önlemlerinin arttırılacağı ve bulut tohumlama çalışmalarının güçlendirilerek genişletileceği yönünde sinyaller veriyor.

Endonezya Emniyet Müdürü Badrodin Haiti 68 araştırmacı dahil 682 güvenlik görevlisinin yangınlardan etkilenen bölgelere görevlendirdiğini ve itfaiye ve askerlerin sahada olduğunu duyurdu.

Asya’nın güneydoğusunda görülen El Nino adı verilen hava olayı Endonezya’nın büyük bölümünde sıcak ve kuru hava dalgasına sebep olmuş, yağmurları azaltan El Nino, orman yangınlarını kolaylaştırmıştı.

Ülkenin Ulusal Afet Yönetimi Ajansı BNPB Başkanı Willem Rampangilei’e göre El Nino’nun Kasım sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Bunun yanında BNPB’ye göre ekvatorun kuzeyinde yağmurlar görülmesi hava şartlarında bir anormallik olduğunu gösteriyor.

Bu yıl il emniyet birimleri yangınları ardından gelen bulut tabakasının etkilediği altı bölgede 24 şirket ve 126 kişinin çevre kanunlarına uymama sebebiyle sorguladığı biliniyor.

Sumatra’da 52,000 hektar ve Kalimantan’da 138,000 hektar alanın kül olduğu bildiriliyor. Öte yandan, afet yönetimi ajansına göre geçen yıla göre sayı daha düşük.  Öykü Altuntaş / Cakarta, 24 Eylül (DHA)