Endonezya'nın cihat yolu Türkiye'den geçiyor

Endonezya'nın cihat yolu Türkiye'den geçiyor
Endonezya'nın cihat yolu Türkiye'den geçiyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'den Suriye'ye geçmek isterken yakalanan 16 Endonezyalının 11'inin çocuk olduğunu açıkladı. Çavuşoğlu, halen kayıp olan 16 kişi hakkında ise henüz bilgi sahibi olunmadığını ifade etti.

RADİKAL - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye 'den Suriye'ye geçmek isteyen 16 Endonezyalının yakalanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. IŞİD'e katılmak için Suriye'ye geçmeye çalışırken yakalanan 16 Endonezyalıdan 11'i çocuk çıktı. Çavuşoğlu, Ankara 'da düzenlediği basın toplantısında, Türk güvenlik güçlerince yakalanan 16 Endonezyalı'nın gözaltında tutulduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, geçen haftadan beri kayıp olan ve Suriye'ye geçerek IŞİD'e katılmak istedikleri tahmin edilen diğer 16 Endonezyalı ile ilgili ise henüz bilgi sahibi olunmadığını ifade etti. Çavuşoğlu, "Şu anda elimizde bilgi yok. Bu konuda Endonezya ile bilgi paylaşımı yapıyoruz" dedi. Kayıp 16 kişinin bir tur şirketi aracılığıyla Türkiye'ye geldiği bildirilmişti.

YAKALANAN İLK GRUP GERİ GÖNDERİLECEK

11 çocuk, dört kadın ve bir erkekten oluştuğu bildirilen 16 Endonezyalının yakalanmalarının ardından Gaziantep'teki geri gönderme merkezine götürüldüğü açıklanmıştı.

ENDONEZYA DOĞRULADI

Öte yandan, Endonezyalı yetkililer yaptıkları açıklamada 16 Endonezyalının Suriye’ye geçmek isterken yakalandığını, kayıp olan diğer 16 kişinin ise IŞİD saflarına katılmak için Suriye sınırını geçmiş olabileceklerini açıkladı. 32 Endonezyalının akıbeti hakkında bilgi veren Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, açıklamasında çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 16 Endonezyalının, Suriye sınırını geçmeye çalıştıkları şüphesiyle Türk yetkililer tarafından bu hafta tutuklandığını doğruladı.

Endonezya’nın Türkiye’ye soruşturma ile ilgili bir heyet göndereceğini belirten Marsudi, “Yakalanan 16 kişinin Suriye sınırını geçmeye çalıştıklarına dair bilgi aldık” dedi.

DİĞER 16 KİŞİ KAYIP

Marsudi diğer 16 kişilik Endonezya vatandaşı grubun tur grubundan ayrılarak kayıplara karıştığını ve henüz yerlerinin bilinmediğini ve bu grubun IŞİD saflarına katılmak için sınırı geçmelerinden endişe duyulduğunu ifade etti. (Hürriyet/ DHA)