Enerji şirketlerinin şifreleri kırılmak üzere

Enerji şirketlerinin şifreleri kırılmak üzere
Enerji şirketlerinin şifreleri kırılmak üzere
Dünyanın çeşitli yerlerinde faaliyet gösteren Anonymous hareketi, bu kez de kutuplardaki petrol aramalarını protesto etti.

Shell, Exxon, BP, Gazprom ve Rosneft şirketlerini hedef alan hacker’lar Kuzey Buz Denizi’ndeki çalışmaların durdurulmasını talep etti. Haziran ayında çalınan birçok e-posta ve güvenlik şifreleri tamamen ortalığa saçıldı. Yayımlanan verilerin şifrelenmiş olduğu bilgisi verilirken, gönüllüler tarafından kısa sürede şifrelerin kırılması bekleniyor.


Hacker’ların zayıf web site yönetimleri sayesinde şifreler ve gizli verilere ulaşabildiği açıklanırken, Anonymous’u destekleyen hacker’ların savethearctic.org adresini referans göstererek Greenpeace’i destekledikleri görüldü. Ancak özellikle Anonymous’tan kimsenin Greenpeace ile bağlantısı olmadığı, sadece destek verildiği açıklandı. Türkiye ’de erişimi engellenen bir yazı paylaşım sitesi Pastebin üzerinden bilgi veren Anonymous, #opsavethearctic etiketi üzerinden Twitter ’da paylaşımlarda bulunuyor.


Türkçe sürümü de bulunan savethearctic.org web sitesi, “Kuzey Kutbu’nu Kurtar” mesajıyla kullanıcıları karşılıyor. Sitenin devamında bulunan metinlerin bazılarıysa şu şekilde: “Kutupların erimesi hepimizin hayatını etkiliyor. Ama maalesef şirketlerin ve hükümetlerin tek derdi, eriyen sulardan petrol çıkarmak. Oysa bu erimeyi başlatan nedenlerin başında kirli fosil yakıtlar geliyor. Kuzey Buz Denizi’ni petrol aramalarına ve sürdürülebilir olmayan balıkçılığa karşı korumalıyız.”

(enerjigunlugu.net)