'Enkazdan sağ çıkarma umudu kalmadı'

'Enkazdan sağ çıkarma umudu kalmadı'
'Enkazdan sağ çıkarma umudu kalmadı'
Geçen hafta 7.8 büyüklüğündeki depremle sallanan Nepal'de, kurtarma çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Bakanlık Sözcüsü Laxmi Prasad Dhakal, 'Artık enkazda sağ kalan birileri olduğunu sanmıyorum' dedi.

RADİKAL - Nepal'deki 7.8 şiddetindeki depremin üzerinden bir hafta geçti. Yetkililer enkazda sağ kalanları arama çalışmalarının azaltıldığını belirtiyor. Bir hafta içinde depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bin 621'e yükseldi, 14 bin 21 kişi yaralandı.

AFP haber ajansına konuşan Bakanlık Sözcüsü Laxmi Prasad Dhakal, "Kurtarma ve destek çalışmaları için elimizden geleni yapıyoruz ama artık enkazda sağ kalan birileri olduğunu sanmıyorum" dedi. Dhading, Rasuwa ve Sindhupalchok bölgelerinde arama çalışmalarının sürdüğünü kaydeden destek koordinatörü Hemanta Pal ise ölü sayısının bu çalışmalar sonucu artabileceğini kaydediyor.

Nepal'de mucize kurtuluşlar

BİN AB VATANDAŞI KAYIP

Artçı depremler, kötü hava şartları ve heyelan yüzünden kapanan yollar nedeniyle arama-kurtarma çalışmaları güçlükle devam ediyor. Avrupa Birliği'nin Nepal temsilcisi Rensje Teerink, Cuma günü bir açıklama yaparak, Nepal'de bulunan yaklaşık bin AB vatandaşından haber alınamadığını söylemişti.

Muhabir haberi bıraktı, ameliyata girdi!

'TON BALIĞINI NE YAPALIM BİZ?'

Ülke uluslararası kamuoyuna daha fazla yardım çağrısında bulundu. Bilgi Edinme Bakanı Minendra Rijal, AP haber ajansına yaptığı açıklamada ülkeye 400 bin çadır gerektiğini ancak şu ana kadar yalnızca 29 bin çadır dağıtıldığını söyledi. Ekonomi Bakanı Ram Sharan Mahat ise ülkeye yapılan yiyecek yardımının iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, "Ton balığı ve mayonez gönderenler oldu. Bunları ne yapalım biz? Tahıla, tuza ve şekere ihtiyacımız var" dedi.

7.8'lik depremi Twitter'dan öğrendi

Depremin ardından bölgedeki binlerce kişinin geleceğinin belirsiz olduğu bildiriliyor.

Depremin en çok zarar verdiği ülke Nepal olmakla birlikte, komşu ülkeler Hindistan, Tibet ve Bangladeş'te de 100 kişi öldü. (BBC Türkçe) 

Nepal depremi Amasya'nın kuruluşunu hızlandırdı