Erbil'den Bağdat'a 9 maddelik öneri

Erbil'den Bağdat'a 9 maddelik öneri
Erbil'den Bağdat'a 9 maddelik öneri
Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Yaver: "İki taraf arasındaki güvenlik sorununun çözümü için 9 maddelik önerimizi Bağdat yönetimine sunacağız"

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, “Bağdat'ta, iki taraf arasındaki güvenlik sorununun çözümü için pazar günü yeni bir toplantı yapacağız. Toplantıda 9 maddelik önerimizi Bağdat yönetimine sunacağız” dedi.

Erbil'de düzenlenen basın toplantısında öneri maddelerini açıklamayan Yaver, Erbil-Bağdat güvenlik heyetlerinin toplantısından çıkacak kararın Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'ye sunulacağını bildirdi.

2012 sonlarında, “tartışmalı bölgeler” olarak adlandırılan Kerkük ile Selahaddin ve Diyala illerinin bazı ilçelerinde görev yapmaya başlayan Başbakan Maliki'ye bağlı Dicle Harekat Komutanlığı'nın söz konusu bölgelere yığınak yapması, taraflar arasında askeri gerilimi tırmandırmıştı.

Dicle birlikleri Selahaddin'in Tuzhurmatu ilçesinden Kerkük'e geçerken IKBY güçleriyle çatışması sonucunda 1 kişi ölmüş, 10 kişi yaralanmıştı. Ardından Cumhurbaşkanı Talabani ve Irak Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi'nin girişimleriyle uzlaşma görüşmeleri başlamıştı.

Talabani'nin geçirdiği rahatsızlığın ise görüşmeleri aksattığı ifade ediliyor. (aa)


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Pazar

  ,

  Taraf

  ,

  Erbil

  ,

  Bağdat

  ,

  güvenlik

  ,

  öneri